Příští víkend se v Přerově na lagunách měl konat šestý ročník Festivalu dračích lodí. Rozvodněná Bečva ale vytvořila z lagun jedno velké jezero, zalila i blízkou zahrádkářskou kolonii a široké okolí lokality U Tenisu.

Teď už sice voda opadla, celá lokalita je ale silně podmáčená.

„Zatím si necháváme na rozmyšlení čas do pondělí,“ komentoval ředitel festivalu Zdeněk Zbytovský současný stav u lagun.

Pokud by i po víkendu vypadala situace špatně, festival by se na laguně nekonal.

„Zvažujeme buď náhradní termín, nebo i náhradní místo,“ podotkl Zbytovský.

Naopak víkendový Festival vojenské historie na Helfštýně záplavy nijak neovlivní.

„Přístupová cesta k hradu je od středy otevřená, nahoře je poměrně sucho,“ uvedl kastelán Helfštýna Jan Lauro.

V Lipníku odložili velkou slávu hasičů

Také v Lipníku nad Bečvou, kde se potýkali s rozvodněnou řekou, přesunuli nakonec jednu velkou akci. Na pátek i sobotu měli původně naplánované velkolepé oslavy 100 let od založení zdejšího sboru dobrovolných hasičů.

„Hasiči teď pochopitelně nemají vůbec čas ani náladu něco slavit. Jsou a ještě dlouho budou tam, kde je jich nejvíc potřeba, pomáhají v oblastech zasažených povodní. Slavit bez oslavence nelze a je nevhodné radovat se v situaci, kdy spousta lidí přišla o střechu nad hlavou,“ uvedla Blanka Prudilová z odboru školství a kultury městského úřadu.

Pořadatelé se rozhodli oslavy přesunout na 25. a 26. června.

„Hasiči si pěknou a důstojnou oslavu zaslouží. Právě teď prokazují, jak důležití pro nás jsou a vždy budou. A za to jim patří poděkování a potlesk,“ dodala Prudilová. V sobotu měla být v Lipníku také otevřená místní šikmá věž.

„Zájemci o prohlídku věže svatého Jakuba si budou muset počkat do soboty 26. června,“ zmínila pracovnice Turistického informačního centra Lipník nad Bečvou.

Omezené procházky přírodou

Omezené budou možná i procházky přírodou. Například přerovská stanice Ornis chtěla v sobotu od 9.30 pořádat prohlídku parku Michalov.

„Vzhledem k počasí je možné, že park zůstane zavřený. Uvidíme ráno, jestli procházku budeme muset zrušit,“ uvedla Jana Kosturová z Ornisu.

Otazník dosud visí i nad přírodovědnou procházkou do přírodní rezervace Škrabalka v Lipníku nad Bečvou, i tam rozhodne stav terénu.

V Tovačově žádné akce na víkend plánované neměli, Dětský den se Šancí se již dříve přesunul na pozdější termín z organizačních důvodů.

„Jediné, co rušíme, jsou zájezdy. Lidé se kvůli záplavám odhlašují,“ zmínila kastelánka Zámku Tovačov Květa Zajícová.

Také třeba rybářské závody v Pavlovicích se odkládat nebudou, platí zahájení u Panského rybníka v sobotu v 6 hodin.

Přerovské Středisko volného času Atlas a Bios tento týden do středy zrušilo některé kroužky, nedělní taneční soutěž Dance Evolution se ale konat bude.

„Budova Biosu je vytopená, stále uklízíme. Soutěž je ale v sokolovně a ta vytopená není. Obvolávali jsme skupiny, které mají vystoupit, a ty přijet chtějí,“ vysvětlila Blanka Mašková ze SVČ Atlas a Bios.