V jiných dnech klidnou hladinu Laguny o víkendu rozvířily bájné lodě s početnými posádkami, ve kterých nechyběl bubeník určující tempo pádlování, a tak šlo v okolí areálu slyšet výrazné dunění a občas také doprovodná hudba.

„Jsme tu poprvé a je to tu fajn. Je krásně, tak jsme přišli posedět a podívat se, jak závodí," řekla návštěvnice akce Lenka Zavadilová z Přerova.

Sobotní den závodníci svedli boje na kratších dvousetmetrových tratích, v neděli je čekal rovný kilometr. Pořadatelé si dali s organizací záležet a tak nechyběla profesionální časomíra, stánky s občerstvením i večerní kulturní program.

„Pro nás to bylo pěkné zpestření sobotního odpoledne. Hlavně holčičce se to líbilo. Je fajn, že děti vidí, že se dá bavit i sportem," pověděl Jiří Kalabus z Přerova.

Letos závodníci bojovali o umístnění v pěti kategoriích. Dohromady se přihlásilo 49 týmů, což znamená že v lodích soutěžilo téměř 1 100 členů. Lidé kromě hlavního závodu mohli vidět také exhibici pořadatelů, týmu Moravian Dragons, a mladých žáků rychlostních kanoistů.

Závody dračích lodí v areálu přerovské Laguny

V sobotu večer se pak uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků prvního dne a večerní rocková párty, které byla doprovázena projekcí na velkoplošné obrazovce, na které byla promítán záznam z uplynulých závodů. Po setmění pak ozářil oblohu ohňostroj.

Tradice závodů dračích lodí je stará již dvě tisíciletí a v současné době se vyvinula do profesionální závodní formy.

„Je to přes dva tisíce let dlouhá záležitost, která vznikla v Číně. Tam se podle tradice jeden oblíbený básník a filozof utopil na protest proti politickému uskupení podporující korupci. Protože ho lidé měli rádi, tak se ho snažili zachránit a vyjeli za ním a pádly a bubny plašili dravé ryby. Na počest jeho smrti se z toho vyvinuly tyto závody," uvedl ředitel závodu Jaromír Maňák z týmu Moravian Dragons.

Diváci mohli zhodnotit, co tento dynamicky se rozvíjející vodní sport nabízí v podmínkách, které se dají srovnat s předními evropskými festivaly. Oficiálně se jezdí na třech tratích – dvousetmetrové, pětisetmetrové a dvoukilometrové.

Závody dračích lodí v areálu přerovské Laguny

„Existují dvě mistrovství světa i Evropy, a to klubových a národních posádek. Každý podnik má svá specifika. Na mistrovství světa se pak jezdí i kilometrová trať," dodal.

Posádky lodí čítají celkem dvaadvacet členů. „Deset je na jedné straně, deset na druhé, jeden člen kormidluje a jeden bubnuje a pohání tak tým dopředu," řekl.

I parametry lodí jsou na oficiálních závodech stanovené pravidly.

„Jezdí se na certifikovaných lodích, které mají 12,5 metru a váží 250 kilogramů. Ocas a hlava lodi tvoří napodobeninu draka, aby to připomínalo starou tradici," doplnil.

Hlavní organizátor akce, tým Moravian Dragons, má na svém kontě skvělé výsledky. Například v roce 2008 si v Malajsii vyjel titul mistrů světa, jehož je již dvojnásobným držitelem.

„Dříve jsme se věnovali rychlostní kanoistice a v roce 2004 jsme v Praze vyzkoušeli závody dračích lodí. To nás chytlo a navíc inspirovalo k tomu, že jsme uspořádali i podobný závodní festival tady v Přerově," prozradil k začátkům Jaromír Maňák.

Pro amatérské závodníky jsou dračí lodě příležitost pro společné zážitky.

„Věnujeme se tomu tři roky. Tým tvoří třeba inženýří, vojáci, zdravotní sestry či učitelé, kteří se schází jednou týdne na tréninku. Jde hlavně o radost z pohybu, kterou zúročujeme na akcích v Kelči, Hranicích, Skaličce a tady v Přerově. Závěr sezony pak bude ve Znojmě," uvedl člen hranického S-týmu Dušan Mazan, který se svým týmem soutěžil v kategorii Fun.

Někteří z návštěvníků přichází na festival pravidelně.

„Na závody chodíme každý rok už osm let. Návštěvnost je letos určitě větší než minule. Takové lodě nemusí jezdit jen v Číně," s úsměvem uzavírá Kazimír Chytil z Přerova.