„Letošní sezona je oproti té loňské poměrně klidná, extra velké problémy nebyly ani s parkováním - s výjimkou deseti dní od 19. do 30. července, kdy byla zavřená křižovatka kvůli asfaltování a ze spodní části obce se stala jedna velká parkovací plocha,“ vylíčila starostka Výklek Kateřina Jandová.

Po loňském náporu lidí se obec rozhodla, že schválí novou obecně závaznou vyhlášku, aby měla spolu s policií nástroj na výtečníky, kteří nedodržují pravidla chování v přírodě. Za nedovolené rozdělávání ohně a nebo rušení nočního klidu mohou padat pokuty.

„Po celé obci jsou také rozmístěny zákazy stání a zastavení, aby řidiči neparkovali podél páteřní komunikace,“ doplnila starostka.

Majitelé pozemků v lomu pronajímají na letní sezonu parkoviště a přístupovou cestu soukromému podnikateli z Přerova a parkovné je kolem padesáti korun.

„Nájemce se tento rok snaží udržet pořádek, což je znát na celkovém stavu lomu a jeho okolí. Bohužel se mezi lidmi stále najdou jedinci, kteří po sobě zanechávají odpadky a neváží si krásné přírody,“ posteskla si starostka.

Lepší než v kempu

Do Výklek se jezdí vykoupat nejen lidé z Přerovska, Olomoucka a Prostějovska, ale i ze vzdálenějších míst - Ostravy, Frýdku- Místku nebo dokonce Českého Těšína. Důvodem je dobrá dostupnost autem.

„O lomu jsem se dozvěděl od bratra a nám se tak líbil, že jsme tu už podruhé. Voda je nádherně čistá a příjemná. Jediné, za co jsme platili, je parkování, takže je to tady úplně ideální,“ svěřil se Martin Stanošek z Frýdku-Místku.

„Je to lepší jako v kempu, protože je tady člověk více v klidu a není tu moc lidí. Je jen škoda, že někteří lidé nerespektují pravidla. Minulý týden se tu sešla parta mladých lidí, která dělala nepořádek a rušila všechny ostatní,“ vylíčil Jan Macura, který přijel ze stejného města.

Raději bez atrakcí

Koupání uprostřed přírody si oblíbil i Josef Vajtr. „Vzali nás sem kamarádi, že už tu byli a moc se jim tu líbilo. A měli pravdu, je to tu opravdu nádherné. Doufám, že se toto místo nezkazí turismem. Nechtěl bych tu vidět různé atrakce, stánky a odpadky. Líbí se mi, jak je to tu přírodní,“ pochvaloval si.

Z Vlkoše se přijel vykoupat do Výklek Milan Dvorský. „Voda je dnes skvělá. Bydlíme kousek, ale nebyli jsme tu roky, tak jsme si se ženou vzali kola a zajeli sem. Jenom ten kamenitý terén pro nás není nic moc, ale na takové rychlé vykoupání je to skvělé,“ popsal.