„Hasiči dnes trénovali záchranu tonoucích osob, vyhledávání různých předmětů, případně spolupráci při povodních. Cílem tohoto výcviku je seznámení se s technikou, kterou používají jak hasiči na české, tak i na polské straně,“ přiblížila akci krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Hasiči si tak mohli vyzkoušet i přilbové potápění.

„Je to speciální technika, kterou provádějí pouze v Olomouci a Hradci Králové. Jde o technologii, za pomoci které se potápějí do kontaminovaných vod. Jsou izolováni od okolního prostředí – mají oblek, přilbu a rukavice,“ dodala mluvčí.

Před třemi lety se tuto techniku učili používat a ovládat dva olomoučtí hasiči v Kalifornii. Dnes tak své zkušenosti předávají dalším kolegům.

„To, že tyto dovednosti využijí záchranáři i při reálných zásazích, dokazuje situace z ledna letošního roku. V jedné obci na Zlínsku spadl do čistírny odpadních vod krumpáč a hrozilo poškození draných součástí čističky,“ dodala Vladimíra Hacsiková.

Češi a Poláci se domlouvají anglicky

Výcvik ve Výklekách byl výjimečný v tom, že se při něm potkalo sedm českých a deset polských potápěčů. Olomoučtí potápěči se do akce v rámci výcviku dostanou asi dvakrát do měsíce. Pro polské potápěče byl výcvik zajímavou zkušeností.

„Spolupráce s českými kolegy je velmi dobrá. Každá zkušenost v této oblasti je velmi cenná a já ji hodnotím velmi dobře,“ řekl velitel polské jednotky Mateusz Dabrowa. Podle jeho slov se s českými potápěči domlouvají především anglicky.

Voda je poměrně teplá: 12°C

„Ve Výklekách jsou pro potápění dobré podmínky. Maximální hloubka se pohybuje kolem devíti metrů a má rovné dno. Potápěč se tak nemá kam propadnout a nehrozí mu nebezpečí. Navíc je zde čistá voda, proto budou dobře vidět některé atrakce, které lom ukrývá. Potápěči uvidí automobil, zastávku nebo maketu letecké pumy,“ přiblížil velitel olomoucké jednotky Josef Skalka, který dodal, že se nejedná o první spolupráci s polskými kolegy.

Do neoprenu se první nasoukali čeští hasiči.

„Voda je poměrně teplá, má tak dvanáct až patnáct stupňů a viditelnost je okolo pěti metrů,“ zavolal z vody jeden z potápěčů Pavel Végh z Přerova.

V Olomouckém kraji funguje potápěčská skupina již sedmnáct let. Je jedinou skupinou na Moravě a potápěči tak mohou být povoláni i na zásahy mimo kraj. Potápěči jsou dislokováni na centrální požární stanici v Olomouci, kde je jich pět a další čtyři jsou na stanici v Lipníku nad Bečvou.