Díky financím z fondu soudržnosti Evropské unie se v minulých měsících investovalo přes deset milionů korun do výměny oken a zateplení mateřských škol v ulicích Na Odpoledni a Bajákova.

Na definitivní „přiklepnutí“ evropské dotace si ale město muselo počkat. Definitivně se o něm totiž rozhodlo teprve nyní.

„Zateplení budov mateřských škol bylo součástí projektu na úsporu energie. Obě náročné stavby probíhaly už v loňském roce, ale teprve teď máme dotaci jistou,“ potvrdil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Například odloučenému pracovišti mateřské školy Píšťalka v ulici Na Odpoledni pomohla dotace nejen snížit náklady za teplo, ale zároveň zvýšit komfort ve třídách. „Starými okny unikalo teplo a spotřeba energie byla hlavně v období mrazů v zimních měsících velká. Náklady se teď výrazně sníží, protože nebudeme muset tolik topit,“ shrnula výhody učitelka Marcela Pichová z Mateřské školy Na Odpoledni v Přerově.

Výměna dveří a oken probíhala podle ní už v loňském roce. „Letos v létě jsme pak ve třech odděleních zbudovali také sprchové kouty pro děti, které začnou sloužit už v září,“ podotkla.

Zateplení obvodových stěn a střešního pláště v budově mateřské školy přišlo na 5 milionů 436 tisíc korun. „Evropská unie přispěla z fondu soudržnosti částkou 4,6 milionu korun, státní fond životního prostředí pak poskytl 271 tisíc a město částku 543 tisíc korun,“ upřesnil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Zhruba ve stejném rozsahu byl i objem prací, které prováděla stavební firma v objektu další mateřské školy – v Bajákově ulici. „Součástí investice bylo zateplení obvodových stěn, střešního pláště a podlahy nad venkovním prostorem. Vyměňovaly se i okna a dveře,“ vyjmenoval mluvčí.

I na tuto akci přispělo město zhruba deseti procenty z celkové částky. „Z evropského fondu putovaly 4 miliony 278 tisíc, státní fond životního prostředí poskytl 251 tisíc a město přispělo částkou 503 tisíc,“ podotkl dále.

Město zatím nechystá rekonstrukce podobného rozsahu v jiných školských budovách.