Opozice ale na jednání zastupitelstva záměr pohřbila. Tvrdí, že by město za bezbariérové byty zaplatilo téměř polovinu peněz, které kdysi získalo z prodeje celé budovy.

Zchátralý sedmipatrový objekt bývalé sociální ubytovny v Bayerově ulici, který město získalo v devadesátých letech bezúplatným převodem od armády, ležel dlouho ladem. Zastupitelé proto na jaře roku 2009 rozhodli, že ho prodají za 16,5 milionů korun společnosti Ekoinvest.

Podmínkou města ale bylo, aby rekonstrukce budovy začala do tří let od podpisu smlouvy a stavba byla dokončena do pěti let. Minimálně sedmdesát procent z celkové podlahové plochy musí být navíc určeno pro bydlení.

„Pokud by nový majitel kteroukoliv z podmínek smlouvy nesplnil, hrozí mu pokuta až ve výši deseti procent z kupní ceny,“ upřesnila tehdy Ivana Veselá z přerovského magistrátu.

Proč prodali a teď kupují?

Zastupitelé se na svém zasedání tento týden v pondělí pozastavovali nad tím, proč se má město v této věci opět angažovat. Objekt je totiž v soukromých rukou.

„Nejsme proti bezbariérovým bytům, nelíbí se nám ale hospodaření města v této konkrétní věci, protože budova v Bayerově ulici se prodala za 16,5 milionů,“ uvedl zastupitel Ladislav Mlčák (KSČM). Ten si myslí, že by měli zastupitelé podobnému záměru zabránit.

„Jestli zaplatíme za jeden byt milion korun až dva miliony, na čtyřech bytech to dělá osm milionů. To je polovina kupní ceny, za kterou město budovu prodalo. Kdyby tehdy ten barák město neprodalo a udělalo zde startovací bydlení, bylo by na tom ekonomicky lépe,“ podotkl.

Záměr koupě neprošel ani přes finanční výbor

Záměr koupit bezbariérové byty neprošel ani přes finanční výbor města.

„Aby prošel, muselo by zvednout ruku pro pět jeho členů z devíti, což se nestalo. Mně osobně nebylo jasné, proč tento objekt město před lety prodávalo a dnes ho zase nakupuje zpátky za cenu, kterou ještě nikdo nezná,“ konstatoval zastupitel Ivan Machát (TOP 09).

Radní ale zdůvodnili záměr nedostatkem bezbariérových bytů ve městě.

„Přerov má v současné době dvaačtyřicet bezbariérových bytů a na odboru sociálních služeb a zdravotnictví je evidováno sedmnáct žádostí. Odbor sociálních služeb a zdravotnictví tedy doporučil radě schválit záměr úplatného převodu čtyř jednotek,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Zajímavé závěry z diskuse

V diskusi na zastupitelstvu vyjádřil svůj názor také jeden z občanů František Porč.

„Projednávali jsme to loni na bytové komisi a v koncepci máme, že budou bezbariérové byty v ulici Jižní, Hranická a nebo Na hrázi. Kdybychom dávali za každý byt milion, tak máme zaplacenou celou Bayerku,“ poznamenal.

Zastupiteli Vladimíru Puchalskému (SpP) zase vadí, že společnost Ekoinvest už nyní dluží městu peníze, které po ní nikdo nevymáhá.

„Firma nezaplatila část kupní ceny v daném termínu a ani v dohodnuté prodloužené lhůtě splatnosti. Měli by tedy zaplatit na úrocích z prodlení částku 40 tisíc,“ řekl Puchalský. Zastupitelé nakonec návrh na koupi čtyř bytů zamítli.