Verdiktu, který nakonec posvětili jako jeden muž všichni zastupitelé, ale na pondělním jednání předcházela bouřlivá diskuse.

Ve hře je hodně. Pokud by se zastupitelé nedohodli, mohl by Přerov splakat nad výdělkem, a ze slibovaného bezúplatného převodu, který slibuje ministerstvo obrany městu, by nakonec sešlo.

Radní původně navrhovali armádní objekt zbourat. Ekonomické možnosti města totiž nejsou takové, aby se mohlo vrhnout do nákladné rekonstrukce. Jenže takové řešení se zastupitelům nelíbí.

Bydlení pro mladé nebo magistrát

„Jsem proti zbourání Strojaře, protože je to nezvratný krok. Chybějí nám startovací byty pro mladé, ale mohlo by zde vzniknout také bydlení pro seniory či oběti domácího násilí," vyjádřil svůj názor třeba radní Radek Pospíšilík (Za prosperitu Přerova).

Ten podal protinávrh využít budovu na provozování ubytovacích služeb v oblasti sociálního bydlení, jako startovací bydlení pro mladé lidi a rodiny, seniory a jako záchytné krátkodobé bydlení pro oběti domácího násilí.

Proti demolici Strojaře je i zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM), která navrhla, aby město budovu využilo jako sídlo magistrátu. Jednotlivé úřady jsou totiž roztříštěné na více místech.

„Není to jen nostalgie, protože jsem pracovala v Přerovských strojírnách. Pokud by ministerstvo trvalo na tom, aby zde byl jeden objekt, navrhuji, aby jím byla radnice. Chápu, že finanční zdroje na rekonstrukci nejsou, mělo by se ale pracovat na získání dotací, ať už z evropských nebo státních peněz," soudí.

Město si omezilo vyjednávací možnosti

Někteří zastupitelé zase upozorňovali na to, že by mohlo nakonec ministerstvo obrany kvůli záměru radních na demolici Strojaře bezúplatný převod odpískat.

„Město si omezilo své vyjednávací možnosti. Už teď jet na ministerstvo s tím, že objekt zbouráme, může mít za následek to, že si ho ministerstvo nechá a bude věc řešit bez města Přerov," upozornil zastupitel Radovan Rašťák (ČSSD).

Proč vedení města vybralo z původních pěti variant právě demolici Strojaře, vysvětloval radní Petr Vrána (ANO). Přerov je zadlužený a větší investice si nemůže dovolit.

„Varianta demolice počítá s částkou 6 až 12 milionů. Rekonstrukce objektu pro účely bydlení s částečnou demolicí by přišla na 78 milionů, kompletní rekonstrukce na bydlení 92 milionů. Nejdražší variantou je sídlo magistrátu – ta by stála 145 milionů korun," upřesnil.

PSALI JSME: Radní chtějí Strojař zbourat a udělat parkoviště. Co navrhujete vy?

Přerov má navíc už nyní problém s nevyužitými budovami, a pokud by se přemístil magistrát do objektu Strojaře, uvolnilo by se jich dalších osm.

„Nejsem příznivcem desktrukčních řešení, ale vyšlo nám z toho objekt zbourat, zbudovat na ploše parkoviště, nebo ji využít jako venkovní hřiště v blízkosti bazénu," konstatoval.

Protože na jednání zastupitelstva padlo hned několik protinávrhů, rozhodl se primátor města Vladimír Puchalský (SpP) využít možnosti dohadovacího řízení.

Pokud se neshodneme, do Prahy nepojedu

„Nepojedu do Prahy bez mandátu zastupitelstva. Pokud se neshodneme v hlasování na některém z řešení, tak tam neodjedu. Budeme vypadat jako tým lidí, který není schopen se na tak zásadní věcí dohodnout," vysvětlil.

Výsledkem jednání všech politických stran napříč spektrem byly tři návrhy, které zastupitelé schválili.

„Prvním je demolice a následné využití prostoru jako veřejného prostranství, druhým provozování ubytovacích služeb v oblasti sociálního bydlení a třetí návrh zní přebudovat objekt na sídlo magistrátu s tím, že by se záměr realizoval po etapách a našly se pro něj evropské dotace," shrnul radní Petr Vrána.