Největší pozdvižení způsobilo zrušení pobočky pošty v Předmostí, která zajišťuje služby nejen pro obyvatele největší místní části Přerova, ale jsou na ní závislí i dojíždějící senioři z Vinar, Lýsek nebo Čekyně.

Dopis přímo na vnitro

Primátor Přerova Petr Vrána (ANO) kvůli tomu zaslal dopis ministru vnitra Vítu Rakušanovi a zástupci generálního ředitele České pošty Miroslavu Štěpánovi. Žádá je v něm o přehodnocení situace. Primátora zaskočila především nedostatečná komunikace o tak zásadní věci, která se dotkne velkého množství obyvatel.

Obyvatelé Předmostí zrušení jediné pobočky České pošty v největší místní části Přerova nechápou.
Kašlou na nás, kde je lidskost? Zrušení pošty nadzvedlo obyvatele Předmostí

„Ministerstvo vnitra nás informovalo o rozhodnutí zrušit z ekonomických důvodů tři sta poboček České pošty dopisem, doručeným 26. března. Přestože v přípise nebyly uvedeny konkrétní informace, snažil jsem se ihned dojednat schůzku s vedoucí oblastní pošty Přerov 2 Petrou Vlachovou. Přislíbená schůzka se však neuskutečnila - paní vedoucí ji nakonec zrušila,“ informoval primátor.

V Přerově se ruší také pošta v areálu Trumf centra v ulici Trávník (na snímku).
Pošta v Přerově zruší dvě pobočky

Několik dní poté Česká pošta zveřejnila seznam všech zrušených poboček v zemi. Mezi nimi byly i dvě v Přerově. „Rozhodně jsem neočekával, že bez diskuse a předchozích projednání budou v našem městě zrušeny dvě pobočky ze čtyř, z toho jedna v Předmostí, která zajišťuje služby nejen pro více než čtyřtisícové sídliště, ale i místní části a přilehlé obce. Celou situaci vnímám negativně - nejen samotný krok, ale i komunikaci o něm, která v podstatě neproběhla,“ uvedl primátor.

Předmostí budí vášně 

Zrušení poboček vyvolalo podle něj sérii negativních reakcí ze strany občanů - nesouhlasí zejména se zrušením pošty v Předmostí. Už proto, že je pobočka dobře dostupná pro seniory, je bezbariérová a nachází se v blízkosti autobusové zastávky.

Osm tisíc lidí bez pošty

„Z pohledu obyvatel sídliště Předmostí a okolních místních částí je tento návrh špatný. Spádová oblast pro tuto pobočku je rozsáhlá, zahrnuje osm tisíc obyvatel a vzdálenost čtyři kilometry. Pošta je bezbariérová a z toho důvodu se už také jednou stěhovala," komentuje Svatava Doupalová, předsedkyně výboru místní části v Předmostí.

Pobočka České pošty na Horním náměstí v Olomouci
Pošta v Olomouci zavře sedm poboček, i na Horním náměstí. Tady je SEZNAM

"Po jejím zrušení budou muset jezdit obyvatelé do Kratochvílovy nebo Husovy ulice, což je hlavně pro starší občany a maminky s dětmi komplikované. Pobočka v Kratochvílově ulici je ve zvýšeném přízemí a jsou zde schody,“ dodala Doupalová.

Usnesení přijato nebylo

Zastupitelé na jednání vyjádřili svůj nesouhlas, konkrétní usnesení ale nepřijali. „Máme v zastupitelstvu zástupce vládních stran, a proto bych na ně apeloval. Tento krok dopadne hlavně na naše občany. Mělo by se uvažovat v rovině, že peníze nejsou všechno. Dvě pošty, které zůstanou, budou značně přetížené,“ řekl v diskusi na toto téma zastupitel Dan Chromec (SPD).

„Už jsem apeloval u našich zástupců, především v otázce zachování pošty v Předmostí. Minimálně pošta v Předmostí dává smysl. Nedovedu si představit, jak to budou zvládat na těch ostatních pobočkách,“ shrnul přerovský radní a náměstek olomouckého hejtmana Michal Zácha (ODS).