Pořízení nové techniky přišlo městskou kasu na půl milionu korun.

„V této částce je zahrnut nákup nového hlasovacího zařízení s mikrofony, dvou dataprojektorů s plátny, na nichž se prezentuje vlastní průběh zastupitelstva. Lidé můžou navíc zasedání sledovat také na obrazovce, umístěné ve vestibulu,“ přiblížil ředitel společnosti Teplo Jaroslav Klvač.

Kauza notebooky

Technickému pokroku ale stále odolává šestice opozičních zastupitelů ze strany Společně pro Přerov. Rebelové totiž přišli narozdíl od svých devětadvaceti kolegů do sálu bez notebooků a hned v úvodu zasedání se kvůli tomu stali terčem kritiky radního Michala Záchy (ODS). O nákupu pětatřiceti nových počítačů rozhodli politici už loni a šestice opozičních politiků podle něj porušila jednací řád, protože je dosud nepřevzala.

„Pořízení notebooků jsme si schválili a jejich nákup přišel město na 735 tisíc korun. Dozvěděl jsem se ale, že se materiály nadále předávají v tištěné podobě. Kdo za to nese odpovědnost a kdo vzniklé ztráty uhradí? “ ptal se radní Michal Zácha. Hlavním důvodem elektronizace toku dat byly totiž výrazné finanční úspory.

Zastupitelé ze strany Společně pro Přerov ale na jeho slova reagovali naštvaně. „Nechápu, proč jako členka finančního výboru můžu materiály dostávat e-mailem, ale jako zastupitelce mi to není umožněno,“ pozastavovala se třeba Anna Pospíšilová z SpP. Její stranický kolega Vladimír Puchalský je stejného mínění. „Mám právo dostávat dokumenty v jakékoliv podobě. Zavazuje nás pouze zákon o obcích a nikoliv jednací řád,“ řekl.

Žabomyší válka

Za zbytečnou považuje „kauzu“ notebooky náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS). „Je to žabomyší válka šesti uražených lidí. Snažíme se podobně jako v celé republice elektronizovat správu a usnadnit komunikaci občanů s úřadem,“ odpověděl na výhrady Kulíšek.

Smířlivé gesto chtěl učinit komunistický zastupitel Ladislav Mlčák.

„Hrajeme tady už několik jednání ping pong, dejme tedy zastupitelům verzi, která není datovaná, dejme jim CD,“ navrhoval. S tím se ale nechtěl spokojit radní Michal Zácha, jenž chtěl prosadit schválení výzvy zastupitelů. Ta měla rebely přinutit, aby si notebooky převzali.

„Jenom tak zbytečně politizujeme problém,“ oponoval ale Vladimír Puchalský z SpP. Návrh radního na schválení výzvy nakonec podpořilo pouze šestnáct přítomných, takže neprošel.