Strojař na sebe nedávno upozornil požárem, ke kterému došlo při výcviku armády v opuštěném objektu. Zejména zastupitelé za SPD apelovali na to, aby podobné experimenty s nevyužitým objektem skončily.

Požár v bývalém hotelovém domu Strojař v Přerově zaměstnal několik jednotek hasičů.
Policie: ve Strojaři prováděli nácvik vojáci z Hranic. Příčinu požáru šetří

Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov (SpP) na jednání navrhli, aby se otázkou vyžití Strojaře zabýval samostatný výbor. Návrh ale neprošel - pro zvedlo ruku pouze dvanáct přítomných, šest bylo proti a deset se zdrželo.

„Byli jsme poučeni demonstrací síly, že nám jako opozici nebude schváleno nic. Všechno, co můžeme dělat, jsou tedy jen nějaká neformální jednání. Budeme se o debatu dál pokoušet, protože nám osud Strojaře není lhostejný,“ komentoval výsledek hlasování zastupitel Jan Horký z SpP.

Náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS) vyvrátil obavy politiků z toho, že má město zájem Strojař prodat.

„V souvislosti s chystaným zákonem o podpoře nájemního bydlení je připravován dotační program. Ministerstvo pro místní rozvoj zároveň avizuje, že bude nadále podporovat družstevní bydlení, které je pod obcemi. Chceme být připraveni na možné dotační programy, a proto hodláme na jednání zastupitelstva v prosinci nastínit směr, kterým se vydáme. Obě varianty, které jsou ve hře, ale počítají s tím, že bude mít město Strojař ve svém vlastnictví,“ konstatoval Dohnal.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
Obrat ve využití Strojaře. Radní uvažují o družstevním bydlení

„Průběžně nás oslovují developeři, kteří by měli o objekt zájem, ale odkazujeme je na prosincové zastupitelstvo. Jsou jen dvě cesty, jak nabídnout středně příjmové skupině občanů adekvátní bydlení, aby na ně lidé dosáhli - družstevní bydlení a dotační programy,“ zmínil.

Zastupitel za SPD Michal Dokládal kritizoval fakt, že při výcviku armády došlo ve Strojaři k požáru. „Armáda prodala městu budovu za více než 42 milionů korun s tím, že ji nepotřebuje. Teď v ní ale provádí nácviky, během kterých dochází k poškozování majetku města. Myslím, že by se to mělo zastavit, protože kde hořelo jednou, může hořet znovu,“ vyjádřil svůj názor. „Budova by mohla sloužit jako bydlení pro mladé a seniory. V přízemí by byly služby - kadeřnictví, cukrárna nebo posilovna, nahoře zase startovací byty,“ uvažoval nahlas.

Přerovský primátor Petr Vrána (ANO) opozici ujistil, že se podmínky využití objektu policií k výcviku změní. „S policií jsme uzavřeli dodatek ke smlouvě o výpůjčce s tím, že se užívání objektu omezí pouze na policii. Řešili jsme i snížení hlučnosti, protože si na to hluk obyvatelé ulice Velká Dlážka stěžovali. Výcvik tedy bude, ale v omezené míře a bez použití hlučných zařízení,“ řekl primátor.

Takto by měla vypadat nová světelná výzdoba v ulicích Přerova.
Vánoční trhy v Přerově: více světel, nový betlém i průvod Krampusáků

Pirátská zastupitelka Lenka Jüngling informovala, že už se pod petici za zachování Strojaře a vyhlášení referenda, které by řešilo otázku jeho využití, podepsalo přes dva tisíce lidí. Opozice podle ní vyčká na výsledek prosincového jednání zastupitelstva, na kterém chce vedení města předložit svou vizi na využití Strojaře, a pak se rozhodne, zda bude ve sbírání podpisů dál pokračovat.

„Protože neprošel náš návrh na zřízení výboru, musíme se nejprve domluvit na dalším postupu. Co víme jistě, je fakt, že čistě developerský projekt může zvelebit nábřeží, ale nebudou v něm cenově dostupné byty pro naše občany. Potýkáme se s velkým úbytkem obyvatel - a jakou jinou motivaci můžeme lidem nabídnout, než tu, že jsou zde byty, ve kterých by mohli bydlet. Město navíc může ovlivňovat cenu nájemného,“ podotkla Lenka Jüngling.