Například zástupci Suverenity – Bloku Jany Bobošíkové (SBB) a Strany pro otevřenou společnost (SOS) rozeslali přerovským zastupitelům otevřený dopis, v němž je žádají, aby podali podnět k přezkoumání postupu Krajského státního zastupitelství v Olomouci. Žalobkyně Marie Kodytková, která o zastavení stíhání rozhodla, ale jakékoliv politické tlaky na svou osobu popírá.

Rytířova výzva

„Vyzýváme zastupitele města Přerova k podání podnětu na přezkoumání postupu státního zástupce Krajského státního zastupitelství Ostrava, pobočka v Olomouci, který rozhodl o zastavení stíhání primátora a senátora Jiřího Lajtocha a dalších osob, obviněných policií ze spáchání trestných činů sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvedl v prohlášení předseda krajské organizace SBB Jan Rytíř.

Podle něj je zákonným právem a povinností zastupitele hájit zájmy Přerova a jeho obyvatele v případě, kdy existují pochybnosti o správnosti rozhodnutí krajského státního zástupce.

„A to především s ohledem na skutečnost, že se jeho názor diametrálně liší od právního názoru vsetínského státního zástupce, který už dříve odmítl trestní stíhání Jiřího Lajtocha zastavit, a také a od právního názoru policejních vyšetřovatelů,“ do­dal.

Podle Víta Řihoška z přerovské Strany pro otevřenou společnost je podnět jediným zákonným prostředkem zástupců poškozeného, jímž je město, jak dosáhnout přezkoumání sporného rozhodnutí. „Otevřený dopis jsme rozeslali všem zastupitelům a uvidíme, jak se k tomu postaví,“ konstatoval.

Co se událo?

Detektivové z protikorupční policie začali stíhat jedenáct bývalých přerovských radních a dva úředníky magistrátu loni v létě, a to v souvislosti se dvěma podezřelými zakázkami na stavbu domova pro seniory a zimního stadionu v Přerově.

Policisté v usnesení o zahájení stíhání uvedli, že mělo u obou staveb dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocentní limit. Podle vyšetřovatelů také někteří bývalí radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou.

Případem se zabývalo nejprve Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, případ mu byl ale odebrán, protože žalobce odmítl splnit pokyn nadřízeného Krajského státního zastupitelství.

„Shledal jsem pokyn jako odporující zákonu,“ vysvětlil již dříve vsetínský žalobce Petr Bareš, proč mu byl případ odebrán. Konkrétně dodal, že mu bylo nařízeno zastavit stíhání proti většině osob.

'Sice se skutky částečně staly, ale nejsou trestným činem'

Krajská státní zástupkyně Marie Kodytková tvrdí, že se skutky, které byly popsány v usnesení policie o zahájení trestního stíhání, sice částečně staly, nejsou ale trestným činem.

„Podání obžaloby v tomto případě, kdy nespatřuji ani pochybnosti o tom, že by obvinění mohli být vinni trestnými činy, pro které jsou stíháni, by bylo v rozporu se zákonem,“ vysvětlila.

Názor 'Véčkařů'

Prohlášení k zastavení vyšetřování přerovských politiků vydaly v pátek také Věci veřejné.

„Zprávu jsme přijali s překvapením a doufáme, že bude veřejnost neprodleně informována o důvodech odnětí spisu a podrobnostech zastavení vyšetřování,“ konstatoval předseda krajských VV Jiří Kohout.

Olomoucké véčkaře podpořil také předseda sněmovního bezpečnostního výboru Radek John.

„Zveřejněním všech důvodů a argumentů se předejde pochybnostem o postupu státní zástupkyně, které takové záhadné jednání může vyvolávat a znepokojení všech, kteří kauzu sledují,“ uvedl.

Zastupitelé? Radost i rozpaky

Přerovští zastupitelé se rozdělili na dva tábory. Někteří zastavení stíhání vítají, jiní cítí rozpaky. „Nemůžeme hodnotit rozhodnutí krajské žalobkyně, ale přece jen jsou tu věci, které si odporují. Když jeden státní zástupce a také policie řeknou, že se trestný čin stal, a druhý, že se nestal, je to zvláštní,“ konstatoval zastupitel a poslanec za KSČM Josef Nekl.

„Myslím, že měl normálně proběhnout soud tak, aby byli tito lidé očištěni. Takto po tom zůstává určitá pachuť,“ řekl.

Zastupitele Michala Chromce (Masarykova demokratická strana) zastavení stíhání nepřekvapuje. „Obvinění v tomto rozsahu bylo až absurdní. Měl jsem z toho smíšené pocity a dělalo to na mě dojem, jako by to byl hon na třináct čarodějnic. Nepřekvapuje mě tedy, že to bylo zastaveno. Pokud má někdo pocit, že má v ruce důkazy, tak existují nápravné prostředky,“ uzavřel.

SOUVISEJÍCÍ

Stíhání Lajtocha a radních skončilo, žalobkyně jej zastavila

'Jsem rád, že se prokázala nevina…,' říká Lajtoch