Město nyní slibuje provést opatření, která by do budoucna opakovanému rozlití vody zabránila.

„Jednání s radnicí o odvodnění kozlovického pole probíhala už v loňském roce, kdy jsme kvůli tomu dokonce sepsali petici a posbírali pod ni na čtyři desítky podpisů,“ pokrčil rameny jeden z majitelů zahrádek Zdeněk Tyl. Tomu zbyly po sobotní a pondělní průtrži mračen jen oči pro pláč.

„V sobotu jsme měli třicet čísel vody, po pondělní průtrži dokonce půl metru. Lednička sice byla deset centimetrů pod vodou, ale snad se ji ještě podaří zachránit. Naštěstí jsem stihl včas odstěhovat sekačku na trávu, z úrody ale nebude nic. Zaplaveny byly ovocné stromy i okurky,“ popsal Tyl.

Zahrádkáře ohrožuje kromě řeky Bečvy, která spláchla chatky loni na jaře, kozlovické pole. Když více zaprší, vodu z něj nic nezadrží.

„Trativod, který tam teď je, byl špatně vyprojektovaný, takže je v podstatě nefunkční a nestačí vodu brát. Jediné, co nám může pomoci, je odvedení dešťovky přes naše zahrádky do řeky Bečvy,“ dodal.

Proč se zahrádkáři opakovaně potýkají s problémy, objasňuje i zastupitel Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov), na něhož se zoufalí majitelé chatek před časem obrátili.

„Je to spojené s poměrně nešťastným trativodem pole u Meopty. V souvislosti s výstavbou komunikace totiž došlo v této lokalitě ke změně vodohospodářských poměrů,“ zmínil Puchalský.

Město prý ale přislíbilo, že bude problém komplexně řešit.

„Věřím, že to bude už v příštím roce hotové,“ podotkl.

Teď máme vegetační klid

Podle šéfa odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavla Galy se věci pohnuly vpřed.

„Na stavbu bylo vydáno územní rozhodnutí a bylo požádáno o stavební povolení. Teď se má, pokud vím, vyhlašovat výběrové řízení na dodavatele. Rada se tím bude zabývat už příští týden,“ upřesnil Gala.

Zabránit, aby voda z kozlovického pole nadále zaplavovala zahrádky, má nový systém odvodnění.

„Jedna propust, která je u cesty, bude zatrubněna a voda se svede do řeky Bečvy,“ popsal.

Jak ale soudí mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal, lidé se musejí smířit s tím, že mají chatky v záplavové oblasti.

„V minulosti se sice dělaly úpravy, týkající se kanalizace a povrchové svodnice, moc to ale nepomohlo, “ řekl.

Zahrádkáři se teď ze všeho nejvíce obávají dalšího oddalování slíbených opatření.

„Nejprve nám říkali, že bude projekt hotový na jaře, a pak se to přesunulo až na říjen a období vegetačního klidu,“ pokrčil rameny majitel poničené zahrádky Zdeněk Tyl.

„Tak dlouho se čekalo na vegetační klid, až ho konečně máme,“ uzavřel ironicky jiný z vlastníků Rudolf Kašpárek.