Na náměstí v Lipníku a Přerově bude vyhrávat swingová hudba a do dob třicátých let se vrátí i návštěvníci hradu Helfštýna.

Kromě nablýskaných klenotů z éry němého filmu lidé zhlédnou také akrobatickou leteckou show.

Akce je vůbec poprvé v historii dvoudenní a začne už v pátek 13. května prologem na náměstí v Lipníku nad Bečvou.

„Chceme představit v soutěži elegance všechna historická vozidla, která se po zahájení přehlídky vydají kozími uličkami města. Ještě předtím ale lidé v centru spatří akrobatickou leteckou show,“ řekl hlavní organizátor akce a šéf Oldtimer clubu Helfštýn Jiří Zemánek.

Slavnostní zahájení prologu začíná na náměstí v Lipníku v 16 hodin, a poté zde vystoupí hranická swingová kapela H – Band a ve dvou vstupech i taneční skupina Oldies.

„Očekáváme, že se přehlídky zúčastní na sto dvacet osm historických vozidel a motocyklů. Někteří majitelé se předvedou i v dobových kostýmech,“ přiblížil.

Hlavní součástí Helfštýnského okruhu je ale spanilá jízda, která startuje v sobotu 14. května. Její začátek je v 9 hodin v Lipníku, a poté se vozidla vydají na sto dva kilometrů dlouhou trať.

„Projíždí se přes 31 obcí a měst, z Lipníka se kolona aut a motorek vydá do Bohuslávek a Radvanic, další zastávkou na trase je město Přerov,“ řekl Zemánek.

Přerované se můžou těšit na příjezd prvního vozu zhruba ve tři čtvrtě na deset dopoledne. Promenáda prvorepublikových automobilových značek se vydá přes Žerotínovo náměstí a Wilsonovu ulici rovnou do centra, na náměstí T. G. Masaryka. Také tady čeká návštěvníky hudební a taneční vystoupení.

Dalšími zastávkami na trase jsou Dřevohostice, Bystřice pod Hostýnem a nově i město Kelč, kam kolona dorazí zhruba v 11 50 hodin.

Kolem půl jedné se pak veteráni vydají do lázní v Teplicích nad Bečvou, kde se Helfštýnský okruh spojí se slavnostním zahájením lázeňské sezony. Po půl třetí pokračuje trasa do Hranic, do Lipníku a jízda končí na Helfštýně.

Pětapadesát světových automobilek

Na nádvoří hradu čeká návštěvníky kromě bohatého kulturního programu také divácká soutěž elegance, ve které můžou hlasovat pro nejhezčí předválečný vůz. Kolem páté odpoledne se budou oficiálně předávat poháry sponzorů, starostů obcí a měst na Přerovsku.

Program na hradě zpestří přehlídka dámských klobouků, vystoupení swingové skupiny a dětí ze ZŠ Loučka. Chybět nebude ani výstava historických vozidel.

„K patnáctému výročí Helfštýnského okruhu byla vydána limitovaná série sto padesáti plaket, které obdrží každý z účastníků,“ řekl Zemánek.

A na jaké historické klenoty se můžou lidé těšit?

„Všechny stroje jsou do roku výroby 1939 a prezentuje se zde pětapadesát značek světových výrobců. Letos se mi splnila dvě přání, aby se na přehlídce objevilo vozidlo značky Bugatti a motocykl Brough Superior,“ poznamenal Zemánek.

Laurin & Klement z roku 1902 i nejstarší fiat

Kromě toho se na přehlídce veteránů objeví i nejstarší vozidlo Laurin & Klement z roku 1902 nebo nejstarší vůz Fiat, vyrobený v roce 1910.

Zajímavostí je i jediný dochovaný motocykl značky La Mondiale z roku 1927, za jehož volant usedne akademický sochař Miroslav Rybička.

„Mezi zajímavými řidiči bude i prezident Kraví Hory Stanislav Novák, který přislíbil přijet ve vozidle Scott z roku 1926 v bořetickém kroji. Ve vlčnovském kroji s bohatým zdobením dorazí na motockylu ČZ z roku 1939 Barbora Zemková,“ dodal.

Na své si přijdou i skuteční znalci automobilového průmyslu. Mezi veterány se totiž objeví luxusní vozidlo značky Hispano-Suiza nebo anglický sporťák Lagonda.