Letošní pocta bude věnována kojetínské rodačce - sběratelce lidových písní a tanců Ludmile Mátlové-Uhrové.„Snažíme se každý rok měnit místo konání tak, abychom se neopakovali. Střídáme také regiony - v minulých letech se Setkání Hanáků konalo v Olomouci, Prostějově i Přerově, ale také Čechách pod Kosířem, Tovačově nebo Zábřehu,“ řekla za organizátory Hana Pospíšilíková z Hanáckého folklorního spolku v Prostějově, který akci pořádá.

Předání dožínkových věnců, výstava různých plemen králíků, drůbeže či hospodářských zvířat, ale také koncerty kapel. Takový byl sobotní program tradiční chovatelské výstavy v Přerově.
Chovatelská výstava v Přerově nabídla tři tisíce exponátů i okresní dožínky

Podle ní byla letošní volba jasná. „Významné kojetínské rodačce Ludmile Mátlové-Uhrové bude odhalena na jejím rodném domě ve Vyškovské ulici pamětní deska. Proto jsme se rozhodli Setkání Hanáků uspořádat právě v Kojetíně,“ vysvětlila.

Ludmila Mátlová-Uhrová byla významná folkloristka a sběratelka národopisu oblasti Hané, která se zúčastnila také obnovy Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV.

„Výsledkem její práce je úctyhodný počet zápisů lidových tanců na Hané, písní, dětských říkadel i her, které jsou cenné hlavně proto, že do té doby nebyly nikým zpracovány. Vydala knihy Hanácké tance z Tovačovska, Ukolébavky, houpačky a hry s batolaty na Hané nebo čtyřdílný cyklus Lidové tance a taneční hry z Hané,“ shrnula Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně.

Setkání Hanáků a Hanaček v Náměšti na Hané, 28. září 2022
VIDEO: Tance, písně i dobroty. Náměšť hostila festival hanáckých tradic

Slavnostní odhalení pamětní desky se uskuteční v 16 hodin. Návštěvníci, kteří na svatého Václava dorazí do Kojetína, se mohou už od ranních hodin těšit na dechovky v ulicích, ale také Mši svatou v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Program bude pestrý

„Následovat bude krojovaný průvod Hanáků na náměstí a slavnostní zahájení festivalu. Folklorní soubory se spojí v komponovaném programu Taneční pocta sběratelce Ludmile Mátlové-Uhrové, na pódiu se představí také nejlepší dětští zpěváčci, cimbálové a dechové muziky. Hlavní program potrvá od 13.15 do 16.30 na Masarykově náměstí,“ řekla Hana Pospíšilíková.

Setkání Hanáků na Svatováclavských hodech v Tovačově, 28. září 2021
Velkolepé setkání Hanáků v Tovačově! Městem prošlo sedm stovek krojovaných

Přijedou tři desítky souborů

Od 17 hodin si pak návštěvníci užijí muziku z trochu jiného soudku - folklor vystřídá zpěvák world music s moravskými kořeny Tomáš Kočko & Orchestr. Na velké setkání Hanáků dorazí na tři desítky souborů - kromě domácí Hanácké besedy Kojetín se představí Mánes Prostějov, Klas z Kralic na Hané, mužský sbor Rovina z Olomouce, Haná Přerov, Hanačka Litovel a řada dalších.