„S ohledem na vývoj demografické křivky očekáváme mírný pokles, ale pouze v řádech nižších desítek. Loni se přišlo zapsat na 540 dětí, ale nakonec jich kvůli duplicitním zápisům a odkladům v září nastoupilo jen 392. Letos očekáváme, že k zápisům dorazí přibližně 500 předškoláků,“ nastínila Romana Pospíšilová, vedoucí odboru školství přerovského magistrátu.

Moderní ultrazvukový přístroj, který bude sloužit pacientům na urologickém oddělení, pořídila přerovská nemocnice.
Nový ultrazvuk v Přerově zajistí přes 2 tisíce urologických vyšetření ročně

Zatímco loni probíhaly zvlášť zápisy pro ukrajinské děti, tentokrát se s tím už nepočítá.

„Školy mají samy zvážit, jestli budou vyhlašovat zvláštní zápis pro ukrajinské děti. My zvláštní termín vyhlašovat nebudeme a budoucí prvňáčci přijdou ke standardnímu zápisu. Zatím ale nemáme odhad, kolik jich nakonec bude,“ řekla s tím, že přerovské základní školy aktuálně navštěvuje 77 ukrajinských žáků.

Školy lákají na Pohádkové učení i besedy

Většina škol se snaží zaujmout rodiče budoucích prvňáčků a chystají pro ně už v předstihu řadu seznamovacích akcí.

Například Základní škola J. A. Komenského v Předmostí, kterou navštěvují i děti z nedalekých místních částí Čekyně, Vinary nebo Žeravice, chce letos otevřít čtyři první třídy - z toho jednu logopedickou a jednu Světa vzdělávání.

„Pořádáme proto odborné besedy pro rodiče v našich kmenových školkách. Jsou to naše spádové děti, takže se rodiče snažíme informovat o všem, co je zajímá,“ vylíčila ředitelka Věra Zapletalová.

Novinkou je na škole první třída Světa vzdělávání pro děti s rozšířenou výukou angličtiny, matematiky a logiky.

Ludmila Šlosarová z Veselíčka se výrobou kraslic zabývá osmým rokem a u zákazníků sklízí velký úspěch.
Na Veselíčku už se zdobí kraslice. Ozdobí velikonoční výstavu v Prosenicích

„Pro zájemce tedy pořádáme informační schůzky. Rodiče prvňáčků mohou zavítat 15. března také na Den otevřených dveří a připravili jsme pro ně ve stejný den v 16 hodin také Setkání s mamutíkem ve vestibulu školy,“ doplnila.

Zábavnou formou se seznamují s novým prostředím také předškoláci na Základní škole Trávník v Přerově, která patří k největším ve městě.

„Už v minulých letech se nám osvědčilo Pohádkové učení. Paní učitelky si pro děti připraví pohádky a ukazují rodičům, jak jejich ratolest pracuje a například zvládá motoriku. Hlavním cílem ale je, aby se budoucí žáci seznámili s prostředím naší školy,“ popsala zástupkyně ředitelky na ZŠ Trávník Marcela Mrázková.

Kromě Pohádkového učení, které se koná 2. a 14. března vždy od 16 hodin, připravila škola také novinku s názvem Logické hry a hlavolamy.

Oprava poničené komunikace v ulici Kočíře, která spojuje místní části Předmostí a Vinary, ve středu začala.
Oprava silnice u Vinar začíná, dostala zabrat při stavbě dálnice D1

„Jedná se o velkou logickou soutěž pro předškoláky a prezentaci aktivit pro nadané žáky. Těsně před zápisy, tedy 1. dubna, plánujeme také loni úspěšné putování Z pohádky do pohádky, což je procházka na Laguně. Na každém stanovišti čeká děti nějaká pohádková bytost a loni se akce setkala s velkým ohlasem,“ zmínila.

Tři první třídy

Základní škola Trávník by chtěla v letošním roce otevřít tři první třídy.

„Zatím nevíme, kolik dětí k zápisům přijde. Zájem rodičů totiž většinou zjistíme až během akcí pro předškoláky. Zápisy samotné budou probíhat stejně jako v minulých letech zábavnou formou, takže budou na děti ve třídách čekat nejrůznější pohádkové bytosti,“ uvedla ředitelka školy Kamila Burianová.

Tři první třídy plánují otevřít i na Základní škole U Tenisu.

„Chtěli bychom i v tomto roce otevřít dvě běžné třídy a jednu sportovní. Pro předškoláky jsme připravili před zápisem Školičku nanečisto, na které se seznámí s novým prostředím. Doufáme, že bude zájem srovnatelný s minulým rokem,“ věří ředitel ZŠ U Tenisu Michal Pospíšil. Školu dnes navštěvuje na 658 dětí.

Sdílená kola. Ilustrační foto
Sdílená kola v Přerově prošla, zastupitelé za SPD byli proti