Zápisy do celkem třiadvaceti školek v Přerově a jeho místních částech se tentokrát uskuteční o něco dříve – a to 3. a 4. března. Děje se tak i proto, aby město dokázalo včas reagovat na převis dětí a v případě velkého zájmu o umístění zřídilo nové oddělení.

Zkušenosti z minulých let ukazují, že k zápisům přicházejí často i rodiče s ratolestmi, které ještě nedovršily věku tří let.

„Loni jsme měli u zápisů celkem 449 dětí a v první fázi jich bylo neumístěných 93. Více než polovina dětí z tohoto počtu se ale narodila v roce 2010 a dosáhla věku tří let v průběhu roku 2013," vysvětlila vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Přestože tedy situace zpočátku vypadala dramaticky, o rozšíření kapacity některé ze stávajících mateřinek nakonec mezi rodiči nebyl zájem.

„Uspořádali jsme anketu, zda by chtěli rozšířit školku Na Odpoledni či Pod Skalkou, a nevyslovili se ani pro jednu z variant," popsala.

Přibudou nová oddělení?

Radní přesto zvažují, že nové oddělení zřídí.

Už v minulosti byla obnovena mateřinka v Sokolské ulici, ale vlastní školku si vybojovali také rodiče v Henčlově, kteří nechtěli dojíždět do Přerova. Přibyla i církevní mateřská školka v Palackého ulici.

„Zvažujeme, že bychom v prostorách některých stávajících zařízení zbudovali jednu až dvě nové třídy," řekl už dříve náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09).

Podle něj připadají v úvahu prostory mateřinky v ulici Na Odpoledni, ale také v Sokolské ulici nebo v bývalé Mateřídoušce v Předmostí. Konkrétní rozhodnutí ale padne až po zápisech, kdy město vyhodnotí zájem rodičů.

Některé mateřské školy v Přerově, o něž bývá tradičně největší zájem, požádaly už v předstihu o udělení výjimky z počtu dětí.

„Chceme, aby byla naše kapacita maximálně využita. Dá se totiž očekávat, že zájem bude stejně velký jako loni. Na obou našich školkách přišlo k zápisům na 84 dětí a přijmout jsme jich mohli jen polovinu," zmínila Marie Hálová, ředitelka MŠ Píšťalka v Máchově ulici v Přerově.

Většina školek nastavila vlastní kritéria pro přijetí.

„Předškoláky přijímáme podle zákona přednostně, rozhoduje i to, zda mají děti trvalý pobyt na území Přerova. Větší šanci na přijetí mají i ty, které mají bydliště v naší spádové oblasti," upřesnila ředitelka.