Svatební květinovou výzdobu Rytířského sálu, ložnice, ale i kaple nebo koupelny budou moci návštěvníci zámku obdivovat až do příští neděle. Odborným lektorem, který účastníkům kurzu pomáhá, je přední český florista Slávek Rabušic. Každá z místností má svůj vlastní příběh a je nazdobena jinak.
Aranžéři si proto musejí všímat těch nejmenších detailů – barvy nábytku, obrazů, malby na stěnách nebo výzdoby pokojů. Do celku pak zasadí květiny tak, aby historický ráz ještě více podtrhly.
U kachlových kamen dokončuje podzimní zdobení Petr Nosek, který je správcem depozitáře na Hrádku u Nechanic ve východních Čechách. Slunečně naoranžovělé mečíky, listí v odstínu červeného vína.
„Květiny by měly ladit k barvě nábytku. Na Hrádku máme dlouholetou tradici výzdoby v zámku a snažíme se ji udržet," říká pravidelný účastník seminářů.
Záhadné názvy
V malé vstupní místnosti v prvním patře debatují účastníci kurzu se svým lektorem o tom, jak ozdobit stůl ze zbylých rostlin. „Máš jen jednu proteu? Tak ji dej do těžiště, klidně do boku a vyvaž to dvěma šamroky. Nedávej tři, dej sudý počet," radí mistr použití exotických rostlin. Pojmům a názvům rozumí jen skupinka vyvolených.
Na semináři si mohou účastníci vyzkoušet práci ve větších prostorách a navíc s materiálem, který není v době, kdy už spousta květin odkvetla, běžně dostupný.
„Je to práce v netypickém a velkém historickém prostoru. Díky holandské burze ale můžete mít, na co si vzpomenete, třeba růže z Ekvádoru nebo Afriky," říká paní Miroslava, která zdobí žlutými kaly pánský pokoj.
Aranžéři ze všech koutů republiky
Na výzdobě komnat se podílí dvaačtyřicet aranžérů ze zámků, ale třeba i botanických zahrad z různých koutů republiky – Kroměříže, Telče, ale i Prahy nebo Českých Budějovic. „Rytířskému sálu dominuje svatební kočár. Koncepce je taková, aby měl návštěvník skutečně pocit, že se tady koná svatba," líčí asistentka Denisa Maloňová.
„Vždy volíme květiny, které rozzáří pokoj a podtrhnou jeho interiér. Nesmíte ale prostor výzdobou přebít. I proto je důležité tvořit přímo na místě, jinak by to nešlo," vysvětluje.
Na první pohled je jasné, že svou práci miluje. „Splnil se mi sen – dělám floristiku v historických objektech. Základy se dají naučit, vystudovat, ale pokud člověk nevnímá barvy, tvary, květiny, tak to bude na práci částečně vidět," podotýká.
Suplují i tekoucí vodu
Originální výzdobu vytváří další z účastnic kurzu v koupelně zámku – a je až neuvěřitelné, jaké detaily mohou květiny suplovat – třeba i tekoucí vodu ze sprchy. Koupelně dominuje bílá a i bez horké lázně máte pocit čistoty a svěžesti.
Nazdobený a voňavý tovačovský zámek bude od 10. září otevřený po celý týden, a to výjimečně včetně pondělí. Prohlídky budou probíhat od 10 do 17 hodin. „Chtěli bychom květiny udržet při životě až do 18. září. Uvidíme ale, jestli se nám to podaří," doplňuje kastelánka Květa Zajícová, která se podobných seminářů účastnila již několikrát.
„Členky místní obecně prospěšné společnosti dělají zdejší květinovou výzdobu a na semináře jezdily několik let. Akce se nám líbila, ale konala se jen na státních zámcích a organizátorem byl Národní památkový ústav v Brně," přibližuje.
Pozvat Slávka Rabušice s jeho seminářem do Tovačova se podařilo až v roce, kdy město slaví 695 let. „Je to ojedinělá věc, která nemá obdoby. Jsme tedy strašně rádi, že se nám podařilo seminář zorganizovat a zámek díky originální květinové výzdobě lidé spatří v trochu jiném duchu, než jsou zvyklí," uzavírá kastelánka.
Iva Najďonovová, Petra Poláková - Uvírová