Žena z Přerova v pokročilém věku zavítala podle jeho slov na zámek v doprovodu svého syna a detailně líčila, jak zde ve třicátých letech sloužila. Průvodkyně si však na bývalou služebnou nevzaly kontakt a žena se do návštěvní knihy podepsala pouze jako Josefa B.

„Bohužel jsem této vzácné návštěvě nebyl osobně přítomen,“ uvedl správce zámku Jaroslav Hrubý, který se rozhodl nechat vylepit po Přerově letáčky, pomocí nichž by neznámou ženu našel.

„Pro nás jako příznivce linhartovského zámku by byly jakékoliv informace o jeho historii k nezaplacení. Takový člověk musí být doslova studnicí vědomostí,“ je přesvědčen Hrubý.

Bývalá služebná například vyprávěla průvodkyním, jak zámek v minulosti vypadal, kde se nacházely skříně či ve které části místnosti stál klavír. Žena měla podle jeho slov na zámku sloužit v letech 1932 až 1935, kdy zde sídlili Oppersdorfové.

„Pozastavovala se třeba nad tím, jak byl zámek po válce zdevastován, a srovnávala, jak vypadal v minulosti,“ řekl Hrubý a dodal, že si prostory prohlížela v doprovodu svého syna.

Protože už ale od návštěvy uplynulo několik měsíců, je naděje, že se s ní správce zámku Linhartovy ještě někdy setká, velmi malá. „Zkoušíme, co se dá. Obvolali jsme už všechny domy pro seniory v přerovském regionu, ale nikdo o této ženě neslyšel,“ krčí rameny Hrubý.

Složitost podobného hledání potvrzují i pracovníci přerovského magistrátu a policie. „K podání informací o jiných fyzických osobách musí být zákonný důvod – to znamená, že by se na nás musela obrátit třeba policie, exekutor nebo soud,“ nastínila vedoucí oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů přerovského magistrátu Pavla Grohmannová.

Podle jejích slov totiž v roce 2000 došlo ke změně zákona o evidenci obyvatel, a to v souvislosti se zákonem o ochraně osobních údajů. „Údaje z informačního systému se od té doby mohou poskytovat občanům pouze k jejich vlastní osobě,“ upřesnila Grohmannová.

Její slova potvrzuje rovněž tisková mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. „Ani policie nemůže takovou osobu vyhledat, a to z důvodu zákona na ochranu osobních údajů,“ poznamenala.

Lidé se podle jejích slov přitom na policii z podobných důvodů obracejí poměrně často. „Stává se to třeba v případě, že někdo zemře a lidé hledají příbuzné,“ upřesnila.

Jedinou možností, jak nalézt neznámou osobu, je dát se do pátrání na vlastní pěst. „V takových případech hraje většinou roli šťastná náhoda,“ dodává k tomu sociální pracovnice z Domu pro seniory v Radkově Lhotě Danuše Nesvadbová.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika