„Žalobu k ochraně před nezákonným zásahem jsme podávali nejprve na policii i na ministerstvo vnitra. Z vyjádření obou žalovaných ale vyplynulo, že není potřeba dále trvat na žalování policie. Spis byl nyní postoupen k Městskému soudu v Praze,“ informoval Henslův obhájce Vít Lukáš.

Jaroslava Hensla zadržela policie loni v listopadu na mítinku prezidenta s občany, protože pouštěl z pootevřeného okna nad restaurací U Marka na náměstí píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu.

Měla dokreslit protest asi tří desítek lidí, kteří přišli vyjádřit svůj nesouhlas s hlavou státu zdvižením červených karet.

Dvě a půl hodiny u výslechu

Skladba ale nedohrála a těsně před jejím skončením vtrhli do místnosti, ze které ji zvukař pouštěl, policisté. Jaroslava Hensla zadrželi a odvedli na služebnu, kde strávil u výslechu dvě a půl hodiny.

Zásah odsoudil Helsinský výbor a zabývala se jím i ombudsmanka. Na stranu Hensla se postavila i samotná zpěvačka Marta Kubišová, které připomnělo zadržení zvukaře období normalizace.

Podle ombudsmanky Anny Šabatové policie při zákroku proti zvukaři Jaroslavu Henslovi pochybila
a byl nepřiměřený.

„Také monitoring protestujících občanů, kteří klidně postávali se zdviženými červenými kartami před restaurací U Marka, nepovažuji za nezbytný,“ uvedla už dříve.

Vedení olomoucké krajské policie si ale stojí za tím, že zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou byl v souladu s předpisy. Žádná zásadní opatření tedy nebude přijímat.

Finanční odškodnění nežádá

Zvukař Jaroslav Hensl uvedl, že chce žalobou pouze dokázat, že byl zákrok neadekvátní. Nežádá žádné finanční odškodnění.

„Policistům jsme v úvodu protestu řekli, že budeme z okna pouštět hudbu. Věděli i to, jaká píseň bude znít. Uprostřed skladby ale do místnosti vtrhlo policejní komando - proti mně osamocenému,“ popsal Jaroslav Hensl.

Henslovi hrozila ve správním řízení pokuta až 15 tisíc korun. Případ ale Městský úřad v Lipníku, který se jím zabýval, odložil. Neshledal totiž, že by jednání Jaroslava Hensla neslo znaky přestupku.