Tlačí je k tomu čas – v polovině května totiž uplyne dva a půl roku trvající promlčecí lhůta a po jejím skončení už není možné věc vytáhnout na světlo. Čunek se novému projednání dávné aféry nebrání.

Zájem žalobců odstartoval verdikt v jiné kauze, jejíž projednávání před časem definitivně ukončil přerovský soud – a to obvinění zlínského podnikatele Romana Vaškůje a Petra Šmířáka z ovlivňování klíčové svědkyně v aféře Čunek Marcely Urbanové. Bývalý předseda lidovců sice v případu figuroval pouze jako svědek, podle rozsudku byl ale s oběma muži ve spojení.

„Můžu jen zopakovat, co jsem už jednou uvedl. Zkoumal jsem vztah Jiřího Čunka k oběma obviněným a z výpisu sms zpráv jasně vyplývá, že byli v intenzivním kontaktu a vyměnili si desítky esemesek,“ shrnul přerovský soudce Jiří Barbořík.

Podle něj je vysoce pravděpodobné i to, že se Čunek podepsal pod omluvný dopis, jenž měl být předán Urbanové jako satisfakce, když změní svou výpověď v jeho prospěch. Právě podpis vrcholného politika na této důkazní listině zkoumala přivolaná písmoznalkyně.

Ta sice pravost podpisu nepotvrdila se stoprocentní jistotou, ale přiklonila se k tomu, že se nejedná o falzifikát a Čunkův podpis je pravý.

Pokud by to tak bylo, znamenalo by to spojitost Jiřího Čunka s kauzou Romana Vaškůje a Petra Šmiřáka. Ti byli v lednu v Přerově nepodmíněně odsouzeni za podplácení a nadržování ve stadiu pokusu.

„Podali jsme na státní zastupitelství v Jihlavě podnět na obnovu trestního řízení. Důvodem jsou nově zjištěné skutečnosti,“ sdělil přerovský státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Jihlavský státní zástupce Arif Salichov zastavil trestní stíhání Jiřího Čunka v listopadu 2007 a aféra, v níž byl bývalý šéf lidovců obviněný z převzetí úplatku půl milionu korun, tím definitivně skončila.

Jiří Čunek podle svých slov nové otevření této kauzy jedině vítá.

„Je to výborná aktivita a jsem s tím velmi spokojen. Mým velkým přáním by bylo, aby se celá věc dostala před řádný a spravedlivý soud, kde bychom museli mluvit i o tom, jak tato kauza vznikla,“ uvedl v pondělí Čunek.

Podle něj by otevření případu jasně ukázalo, že byla aféra vymyšlená a nesmyslná.

„Nejvyšší soud navíc už loni konstatoval, že státní zástupci z Přerova v mém případě porušili zákon,“ uzavřel.

SOUVISEJÍCÍ:

Soud potvrdil ovlivňování svědkyně v kauze Čunek

Aféra Čunek pokračuje, Vaškůj se ukrývá, Šmiřák odmítl vypovídat