Protikorupční policie se zabývá podezřelými zakázkami na radnici už od listopadu loňského roku. V hledáčku detektivů útvaru se ocitly dvě stavby – domova pro seniory a zimního stadionu. Podle vyšetřovatelů mělo u obou sporných zakázek dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocen­tní limit.

Z usnesení policie o zahájení stíhání vyplývá i to, že někteří bývalí radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou. V obvinění se policie mimo jiné zaměřuje i na vazby politiků s touto firmou a ve spisu policisté popisují i to, že stavěla primátorovi bazén.

„Stížnosti všech třinácti obviněných proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání byly zamítnuty. Obvinění namítali, že je rozhodnutí o zahájení stíhání nedůvodné. My jsme naopak konstatovali, že důvodné je,“ shrnul vsetínský žalobce Petr Bareš. Ten doplnil, že rozhodnutí znamená pouze to, že stíhání pokračuje dál. V současné době prý probíhají výslechy.

Žalobce versus 12 advokátů

Jak dlouho vyšetřování potrvá, si zatím žalobce netroufá odhadnout. Po výsleších se podle něj dají předpokládat další důkazní návrhy ze strany obhajoby.

„Celkem třináct osob zastupuje dvanáct advokátů, přičemž dva z obviněných mají společného obhájce,“ podotkl dále Bareš.

Petice za odvolání primátora

Zatímco policisté případ dál vyšetřují, po Přerově začíná kolovat petice za odvolání primátora města, kterou zorganizovala opoziční koalice Společně pro Přerov, dále Strana práv občanů – Zemanovci a Strana pro otevřenou společnost.

„Důvody vzniku petice jsou zaklety v posledním jednání zastupitelstva a v reakci vedení města na naši výzvu k odvolání. Z té jasně vyplynulo, jak se staví ke vzneseným obviněním. Nezbývá, než zeptat se obyvatel, jestli s takovým chováním svých volených zástupců souhlasí,“ vysvětlil předseda petičního výboru Jiří Kohout z Věcí veřejných.

Podle Kohouta by měla být petice v oběhu zhruba dva nebo tři měsíce.

„Oslovujeme nyní lidi, majitele krámků, kteří by nám petici u nich umístili, rozmísťujeme ji po městě. Chystáme také doprovodné akce,“ uvedl pro ČTK Kohout.

Lajtoch se hájí

Primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) ale oponuje, že je nevinen a hodlá očistit své jméno.

„Podle mého advokáta je konstrukce obvinění po faktické stránce nesmyslná a po právní stránce chybná. Necítím žádnou vinu a myslím si, že k žádnému zločinu nedošlo,“ odkázal se na stanovisko svého právního zástupce Tomáše Sokola primátor.

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ + ČTK