O tom, zda se věc dostane až před soud, tedy rozhodnou zhruba do měsíce krajští žalobci.

Protikorupční policie už koncem minulého týdne potvrdila, že navrhla obžalovat celé bývalé vedení města v čele s primátorem Jiřím Lajtochem (ČSSD), a to ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

„Podali jsme návrh na obžalobu a týká se všech třinácti obviněných osob,“ řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

VÍCE: Policisté navrhli obžalovat celé bývalé vedení Přerova

Dvěma podezřelými zakázkami na přerovské radnici – stavbou domova pro seniory a zimního stadionu – se detektivové útvaru zabývají déle než rok.

Požádali kvůli tomu o zbavení imunity senátora a zároveň primátora města Jiřího Lajtocha horní komoru Parlamentu České republiky, která policii v červenci vyhověla.

Vzápětí poté obdrželo kromě primátora Lajtocha usnesení o zahájení stíhání dalších deset bývalých přerovských radních a dva úředníci magistrátu.

Detektivové v usnesení o zahájení stíhání uvedli, že mělo u obou podezřelých staveb dojít k výraznému navýšení víceprací, jejichž objem překročil dvacetiprocentní limit. Podle policistů také někteří bývalí radní udržovali nadstandardní vztahy s dodavatelskou firmou.

Nařídili nám zastavit stíhání

Zda případ nakonec zamíří k soudu, zatím není jisté. Právní výklady žalobců se totiž rozešly, což pro Přerovský deník potvrdil vsetínský státní zástupce Petr Bareš.

„Došlo k rozporu našeho právního názoru a názoru nadřízeného Krajského státního zastupitelství, které nám uložilo pokyn, a my jsme ho shledali jako odporující zákonu,“ uvedl Bareš.

„Bylo nám nařízeno, abychom zastavili stíhání proti většině osob a my to odmítli. Krajské státní zastupitelství má v takové situaci dvě možnosti – buď na tomto pokynu netrvat a nechat rozhodnutí na nás, nebo na něm trvat a věc si převzít, což učinilo. My tedy už s touto věcí nyní nemáme nic společného,“ konstatoval Bareš.

Primátora, Zatloukala a Kulíška měli stíhat dál

Ten ČTK řekl, že se zastavení trestního stíhání mělo týkat lidí, kteří rozhodovali v radě.

Primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD), kterého před časem kvůli tomuto případu Senát zbavil imunity a vydal k trestnímu stíhání, však měl být stíhán dál.

Stejně tak měl být dál stíhán například i současný náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS).

„V té radě rozhodoval mimo jiné také pan primátor, pan Zatloukal a pan Kulíšek, kteří byli také radní, ale proti těm se to zastavovat nemělo,“ dodal žalobce.

Politiku bych do toho nepletla

Žalobkyně Marie Kodytková z Krajského státního zastupitelství potvrdila, že policie podala návrh na obžalobu v plném rozsahu tak, jak bylo řízení zahájeno.

„Návrh se týká všech třinácti obviněných,“ řekla s tím, že se k detailům nyní odmítá vyjadřovat.

„Všichni obvinění i jejich obhájci dostali odůvodnění, ve kterém jsem shrnula své stanovisko. Politiku bych do toho ale určitě nepletla,“ poznamenala.

Metoda spravedlnosti a la Čunek

Právě fakt, že byl případ odejmut vsetínským žalobcům a převzalo si ho Krajské státní zastupitelství, ale vyvolává rozpaky mezi zastupiteli z opoziční strany Společně pro Přerov, která v minulosti upozorňovala na podezřelé zakázky.

„Z hlediska procesního je naprosto neobvyklé, že byl spis odebrán vsetínskému státnímu zástupci a předán olomouckým státním zástupcům. Silně mi to připomíná metodu spravedlnosti podle vzoru Čunek,“ komentoval to šéf opoziční strany Společně pro Přerov Vladimír Puchalský.

„V tomto odejmutí spatřuji nebezpečí, že věc nebude dotažena až do úrovně podání obžaloby, kdy by se mohli důvodně podezřelí efektivně hájit u soudu a spravedlnosti by bylo učiněno zadosti,“ uzavřel.