Prezident Václav Klaus, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, se sice ke konkrétnímu letišti vyjadřovat nechtěl, zdůraznil ale, že vojenských letišť máme více, než si můžeme dovolit.

„Není sporu o tom, že letišť máme příliš na to, kolik máme letadel. Nejste jediní, kdo mi píše – zeštíhlování ano, ale ne u nás,“ řekl prezident.

Zmínil také svou nedávnou návštěvu Moskvy, kde se při příležitosti výročí konce druhé světové války 9. května konala letecká přehlídka.

„Jen na této přehlídce bylo více letadel, než má k dispozici naše armáda,“ uvedl prezident. Osud základny v Bochoři tak nejspíš bude záviset na tom, která ze dvou zvažovaných koncepcí zvítězí:

„Zda má naše armáda hájit tuto zemi, nebo se stát sborem, který zasahuje na nejrůznějších místech světa,“ popsal Klaus.

Znovuzvolený přerovský poslanec Zdeněk Boháč vidí budoucnost Bochoře optimističtěji.

„V mé přítomnosti bylo několikrát řečeno, že základna má své místo na mapě armády. Naposledy to potvrdil ministr obrany Martin Barták přímo na náměstí T. G. Masaryka v Přerově,“ uvedl Boháč.

„Snahy o zeštíhlování obrany a návrhy ubrat deset miliard rezortu obrany považuji za zničující a nezodpovědný krok,“ dodal poslanec, který je zároveň členem Výboru pro obranu.

Pro Přerov i celý Olomoucký kraj je důležité zachování vojenského provozu letiště i kvůli poměrně nově vzniklé společnosti Regionální letiště Přerov.

Ta usiluje o to, aby se Přerov stal významnou dopravní křižovatkou pro osobní, ale také nákladní přepravu. Bez přítomnosti vojáků by ale těžko mohla sama utáhnout celé provozní náklady.

„Armáda je stabilizující článek pro provoz letiště. Zpráva o zeštíhlování armády, která proběhla médii, mě zaskočila,“ sdělil primátor Přerova Jiří Lajtoch, který je zároveň členem představenstva zmíněné společnosti.

Také on zdůraznil, že současné ministerstvo obrany v čele s Martinem Bartákem se základnou v Bochoři počítá. Jestli bude podobný i názor budoucího ministra, je zatím