Jak se připravuje na další školní rok a co ještě plánuje do prázdnin? Deník se zeptal ředitele Michala Bobáka.

Kdy proběhnou zápisy?

Zápis žáků bude probíhat v Přerově a Tovačově v polovině června, konkrétně od 14. do 16. června. Výjimkou je pobočka v Brodku u Přerova, kde bude zápis probíhat už 11. května. Žáci se mohou hlásit na hudební, výtvarný a nově i literárně-dramatický obor. Ten nabídne zájemcům možnost rozvíjet herecký a literární talent. Bude sídlit v budově školy v Máchově ulici a konkurz na místo vyučujícího už jsme vypsali.

Hudební obor vychovává budoucí kytaristy, bubeníky i klavíristy. Jaký je o něj zájem?

Nabízíme opravdu širokou paletu nástrojů. Ve škole máme oddělení dechových, smyčcových a strunných nástrojů, dále klavírní a pěvecké oddělení, oddělení keyboardů a akordeonů a v budoucnu se chystáme na otevření oboru hudební tvorba a elektronické zpracování hudby.

Nejčastěji u nás děti začínají hrát v první či druhé třídě základní školy, a to na klavír, housle či zobcovou flétnu. Tento nástroj slouží i jako přípravný pro ostatní dechové nástroje - od klarinetu a saxofonu, po trubku, trombon či tubu. Největší zájem je již tradičně o kytaru, klavír, bicí a zpěv. Velký zájem je každoročně také o výtvarný obor.

Novou úpravnu vody a plně automatický systém míchání a distribuce kyselých koncentrátů získalo oddělení hemodialýzy přerovské nemocnice (na snímku primář oddělení Pavel Hejduk).
Přerovská nemocnice investovala do další modernizace

Kolik dětí se loni zúčastnilo přijímacího řízení? A jakou formou probíhá?

Přijímací řízení probíhá formou talentové zkoušky. U hudebního oboru se ověřuje hudební paměť, například zopakováním zatleskaného rytmu, rytmus a intonace zpěvem písně. Zkouška na výtvarném oboru se skládá z nakreslení obrázku, talent pak hodnotí komise vyučujících. V loňském roce jsme měli ve všech oborech kolem 270 přihlášek - přijali jsme asi dvě třetiny zájemců.

Plánujete v nadcházejícím období nějaké akce pro veřejnost?

Akcí bude celá řada, v každém týdnu až do konce června jich máme hned několik. Jsou to besídky, koncerty, kulturní vystoupení pro partnery i instituce. K těm největším patří vernisáž a výstava prací absolventů výtvarného oboru začátkem května, několik absolventských koncertů v květnu, ale asi nejvíce budeme vidět během celostátní akce ZUŠ Open, kdy plánujeme na 1. a 2. června Hudbu v ulicích.

Řadu akcí chystají také vedoucí našich hudebních těles - pěveckého sboru Vocantes, Dechového orchestru Haná, skupin Drumkids, Black Friday a Electric strings. Vyučující výtvarného oboru zase svými pracemi obohacují veřejný prostor výstavami děl žáků, výzdobou zastávek či spoluprací na projektech jiných organizací, například Biosu či Muzea Komenského. Za zmínku určitě stojí „Goliášova zahrádka“, kterou si může kdokoliv prohlédnout u budovy výtvarného oboru v Máchově ulici.

Obcí Kokory prochází hlavní tah Olomouc - Přerov.
Kokory se kvůli stavbě dálnice obávají nárůstu dopravy, chtějí radar

Co považujete za letošní největší úspěch?

Největším naším úspěchem je spokojený žák, který se vzdělává s chutí a uměním žije. Myslím, že se nám daří takových žáků vychovávat čím dál více. Každého pedagoga i ředitele pak potěší, pokud náš žák vykoná úspěšně přijímací zkoušky na střední či vysokou školu, na které dále rozvíjí své vlohy. Každoročně jich máme zhruba dvě desítky. Úspěšní jsou také v soutěžích či přehlídkách.

Jaké máte plány na nejbližší období?

V budoucnu bychom chtěli provést několik zásadních stavebních úprav na naší budově v ulici 17. listopadu, chceme rozšířit počet učeben vestavbou v podkroví, vybudovat nový vstup do zadního traktu s rozšířením toalet a podobně. Vše je ale otázkou financí.

Kytarový rekord 2021 v Přerově.
Hradby v Přerově rozezní filmové hity. Pokoří kytaristé na prvního máje rekord?

V letošním roce jsme se pustili do projektu Šablony, díky kterému máme z EU i národních zdrojů dostatek finančních prostředků pro další vzdělávání našich učitelů. Již proběhlo několik seminářů a školení, které umožní učitelům využívat moderní techniky výuky a novinky v umělecké oblasti. Nejviditelnější změnou, na kterou se chystáme, je nové logo, které bude více vypovídat o naší činnosti. Autorem je přerovský výtvarník Radovan Pořízka.