Jezera Tovačov I – sever a Troubky II zásobují pitnou vodou obyvatele Přerovska a podle zástupců společnosti Vodovody a kanalizace jsou z tohoto pohledu nenahraditelná. Milovníkům letních radovánek to ale nevadí.

Klidně se namažou opalovacím krémem s ochranným UV faktorem a skočí do zásobárny pitné vody, aby si v ní zaplavali. Přerovský magistrát přitom může hříšníkům udělit sankci až do výše 50 tisíc korun.

„Letní sezonu vždy očekáváme s obavami, zda se nám podaří udržet kvalitu vody v našich zdrojích a uchránit ji před nezodpovědností některých občanů,“ vyjádřil se ředitel přerovské společnosti Vodovody a kanalizace Miroslav Dundálek.

Podle jeho slov má kvalita vody v jezerech přímý vliv na složitost úpravy vody a tím i na výši vodného v zásobovanémúzemí. Ještě za existence Okresního úřadu v Přerově byla v okolí vodárenských zdrojů vymezena ochranná pásma.

U jezer Tovačov I - sever a Troubky II platí zákaz vstupu pro všechny nepovolané osoby a navíc se zde nesmí koupat. U jezera Tovačov III Annín bylo ochranné pásmo zrušeno a vodárensky se nevyužívá.

„Pro snazší orientaci jsou tedy na hlavních přístupových cestách ke štěrkovištím instalovány informační tabule,“ řekl Dundálek.

Cedule ale mnozí lidé nerespektují a většinou argumentují tím, že netuší, kde zákazy platí a kde nikoliv.

„Vím, že se v jednom jezeře může koupat, ale přesně nevím, ve kterém. Koupu se tedy většinou tam, kde vidím lidi,“ přiznal jeden z návštěvníků jezer u Tovačova, která se mezi místními vžila pod názvem Donbas.

Na respektování zákazů si hodlají v nejbližších dnech posvítit přerovští policisté. „Provádíme ve spolupráci s kolegy v Kojetíně a dopravními policisty každý rok namátkové kontroly, a to i v noci. Kontroluje se vjezd vozidel i pohyb podezřelých osob,“ přiblížil velitel uniformované policie v Přerově Zdeněk Navrátil.

Podle jeho slov se zjištěné přestupky řeší na místě blokovými pokutami. „Lidé dostanou na místě pokutu tisíc korun a navíc dáváme podnět příslušnému odboru magistrátu, který může udělit další sankci,“ popsal běžný postup Navrátil.

Podle šéfa odboru zemědělství přerovského magistrátu Ivo Hubíka mohou lidé za zvlášť hrubé porušení zákazu dostat pokutu až do výše 50 tisíc korun. „Většinou se ale sankce pohybuje kolem tisícovky korun,“ upřesnil Hubík.

Znečišťování zdrojů pitné vody vadí i hygienikům. „Pokud v jezerech platí zákaz koupání, měla by se učinit přísnější hygienická opatření, aby nedošlo k primárnímu znečištění vody,“ míní Jarmila Lindnerová z přerovského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.