Kolem obou návrhů nové vyhlášky by mohlo být na prosincovém jednání zastupitelstva dosti rušno.

„Počet adres, na nichž bude možné provozovat loterie a jiné podobné hry, se sníží o osm, a to z původních 52 osm na 44,“ shrnula vedoucí odboru ekonomiky přerovského magistrátu Oldřiška Sedláčková.

Adresy prý ubyly přirozenou cestou, protože provozovatelé v hernách skončili. Vedení města už ale nechce, aby se do těchto míst hazard znovu vracel.

Podle návrhu vedení města by už nově nemohly vzniknout herny v Kojetínské či Kratochvílově ulici, ale také na náměstí T. G. Masaryka, dále v ulicích Tyršova, 9. května, Velká Dlážka, Jateční a na Žerotínově náměstí.

Přerovští radní na svém posledním zasedání hlasovali o dvou variantách nové obecně závazné vyhlášky. Jedna z možností počítala i s celoplošným zákazem provozování loterií a her na území města.

„Osobně to nepovažuji za nejšťastnější řešení, protože každá akce přináší reakci. Obávám se, že by se v Přerově jen rozrostly černé herny a dařilo se šedé ekonomice,“ soudí náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Zvažují zákaz poutačů na hernách

Město Přerov by prý stejně s hazardem úplně „nezacvičilo“, protože by ve městě zůstaly jen čtyři stovky videoloterijních terminálů, které nepovoluje město, ale ministerstvo financí.

„Pokud by radní schválili celoplošný zákaz, tak videoloterijní terminály a ostatní loterie, povolené ministerstvem, můžou být provozovány na území města Přerova až do konce roku 2014. A takovýchto přístrojů je ve městě 440,“ upřesnila Sedláčková.

S postupným snížením počtu heren souhlasilo devět z desíti přítomných radních, jeden hlasoval pro celoplošné zrušení heren na území Přerova. Někteří členové rady přinášeli i další návrhy, jak hazard ve městě utlumit.

„Jednou z možností by bylo zakázat provozovatelům heren, aby měli na svých provozovnách reklamy a blikající poutače, které mohou vizuálně lákat hráče. I tuto myšlenku se budeme snažit prosadit,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Videoterminálů přibylo

Opoziční strana Společně pro Přerov má ale trochu jiné představy. Chtěla by hazard ve městě postupně zcela vymýtit, a to po vzoru města Hranice.

„Hazard je ve své současné podobě vředem na organismu společnosti i města a musí se radikálně a nekompromisně řešit,“ uvedl zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Podle něj je třeba se ohradit proti informacím o tom, že se v Přerově počet automatů snížil.

„Za dobu této regulující vyhlášky se zvýšil počet videoterminálů na 381, tedy na 154 procent úrovně z roku 2009. Všichni dobře víme, že jeden videoterminál dokáže nahradit téměř neomezený počet klasických výherních beden,“ konstatoval.

Černé herny? Nesmysl

Zastupitel považuje obavy z hrozby vzniku černých heren za zbytečné.

„Která loterijní společnost bude své on-line umísťovat do sklepa? Tímto návrhem radní pouze chtějí, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ míní Šlechta.

Ten prý doufá, že se na jednání zastupitelstva podaří sehnat „osmnáct statečných“, kteří hazard vyženou z Přerova stejně jako zastupitelé v Hranicích, Litvínově, Mladé Boleslavi, Břeclavi, Písku a dalších městech.

„Nejpozději do tří let můžeme mít díky této „hranické vyhlášce“ i naše město bez blikajících banditů,“ uzavřel.