Nakonec ale prošel pouze návrh vyhlášky radních, která má omezit propagaci heren ve městě.

Diskuse na jednání zastupitelstva byla bouřlivá a opozice tlačila jednotlivé politiky radniční koalice k vysvětlení, proč jim zákaz hazardu tak vadí.

„Navrhujeme úplný zákaz – do bezvýchodné situace přivádí občany, rozkládá rodiny, ovlivňuje děti, některé peníze jdou do hazardu přímo z pokladny státu,“ vyjádřil svůj názor zastupitel Vladimír Puchalský. (SpP).

Podobného názoru je i zastupitel Michal Symerský (KSČM).

„Města vstřícná hazardu padají jedno po druhém. Byli jsme informováni, že omezování hazardu se týká jen několika měst. Jejich výčet je ale dosti obsáhlý. Osobní bankrot už vyhlásil rekordní počet lidí. My máme možnost nepodpořit další nárůst osobních bankrotů a tím pomoci závislým hráčům i jejich okolí,“ míní.

Kam půjdou gambleři z Hranic?

Radní Čestmír Hlavinka (ČSSD) má ale opačný názor.

„Zákazy nic nevyřešíme. To byste museli podobně zakázat i internet. Dnes existuje možnost prosázet celý svůj majetek přes internet. Je třeba hledat společenský konsensus,“ řekl.

Pro výrazné omezení hazardu je i zastupitelka Elena Grambličková (ODS).

„Není to ani čtrnáct dní, kdy v jedné přerovské herně došlo k drsnému kriminálnímu deliktu. To je další důvod, proč si myslím, že bychom měli herny zásadně omezit. Jaké má předkladatel důvod, proč je nadále držet?,“ ptala se zastupitelka a vyjádřila obavy z toho, že ve chvíli, kdy začne platit zákaz hazardu v Hranicích, přestěhují se zdejší gambleři právě do Přerova.

„Kam asi půjdou gambleři z Hranic?,“ položila nahlas otázku.

Zastupitel Petr Laga (KSČM), který zastupuje osadní výbor v Henčlově, upozornil, že podpora hráčství vadí i lidem v této místní části.

„Kolem Vánoc se do mě lidi v Henčlově pustili, proč jsme nezakázali automaty. Lidé byli v šoku, že lékaři hlasovali pro a učitelé hlasovali pro,“ shrnul.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) ale namítl, že město usiluje o regulaci heren – nejprve předložilo vyhlášku o omezení počtu výherních hracích automatů a nyní další, která má výrazně omezit propagaci.

Podle nové legislativy, již navrhují radní, nebudou moci mít herny poutače s blikajícím jackpotem nebo třeba i reklamní potisk s automatem. Z ulice by také nemělo být vidět do útrob herny a výlohy, vstupy, okna a jiné otvory musejí být zneprůhledněny.

K zákazu chyběly opět dva hlasy

Pro zákaz hazardu by se vyslovil i zastupitel a lékař Michal Chromec (Masarykova demokratická strana), ovšem jen za předpokladu, že by začal platit až od příštího roku a ne od března toho letošního, jak navrhovala opozice.

„Teď mluvím za sebe jako doktora. Na území Přerova bylo léčeno sto padesát lidí ze závislosti. Hazard nepřináší nic dobrého a koalice to nemyslí tak, že by ho hodlala podporovat. Nelze ale udělat vyhlášku od března 2012, legislativa se musí ustálit, aby se všichni ti, kteří jí budou dotčeni, mohli adaptovat,“ řekl.

Pro návrh v upraveném znění podle námitek zastupitele Chromce nakonec zvedlo ruku pouze šestnáct přítomných, takže opět o dva hlasy neprošel.

„Je to o jednoho více než minule, protože nám teď jeden hlas chyběl. Takže to příště zkusíme znovu,“ komentoval výsledek hlasování zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Naproti tomu pro novou vyhlášku radních, která má omezit propagaci hazardu, zvedla ruku nadpoloviční většina přítomných.