Návrat k letnímu promítání letos zahájili v Lipníku nad Bečvou. Prostor vznikne vedle terasy kulturního domu Echo, na komedii Tajemství hradu v Karpatech se mohou lidé těšit již tento pátek. „Naposledy se tady promítalo v roce 2012 a z nostalgie jsme se rozhodli znovu začít. Zvolili jsme českou klasiku, filmy z Národního filmového archivu," uvedla Marie Šuláková, programová a projektová pracovnice kulturního domu Echo.

Příznačný je i název akce – Letní kino U čápa. „Kousek nad stěnou, kde promítáme, sídlí na komíně čápi. Když jsme dělali večerní zkoušku, čáp přiletěl, sedl na kraj stříšky a pozoroval nás. Věříme, že v pátek přijde i s rodinou," nalákala s úsměvem Marie Šuláková. Druhým filmem, na který bude možné se v Lipníku koncem srpna těšit, je muzikál Balada pro banditu.

Občanům Kojetína letní kino chybělo

Šest českých i zahraničních filmů nabízí během letních měsíců program Kojetínského filmového léta. V nádvoří Vzdělávacího a informačního centra proběhly projekce už v loňském roce. „Byly to jen kojetínské filmy, ale letos už je letní kino oficiální. Měli jsme to v plánu už dlouho, v Kojetíně se před dvaceti lety zavřelo kino a pokaždé, když byla anketa ohledně kultury ve městě, tak většině chybělo. Nakonec jsme se rozhodli jít touto cestou," vysvětlila Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně. Promítání se konají nepravidelně ve středy a pátky, na dva animované snímky jsou zváni i nejmenší diváci.

V Přerově promítá každou sobotu na terase své kavárny Hotel Jana. „Letní kino provozujeme už třetím rokem. Nabízíme české i zahraniční tituly, novinky i starší filmy," uvedla obchodní ředitelka hotelu Magda Honzíková. Pro děti jsou vyhrazeny středy, kdy promítání začíná už v šest hodin odpoledne, a to v takzvané zimní zahradě. „Je situována hned vedle kavárny a v případě deště se tady promítá i v sobotu," zmínila.

Perličkou je promítání na hradě Helfštýn

Filmovou projekcí ožije v pátek 5. srpna i nádvoří zámku v Tovačově. „Zatím ještě nevíme, jaký to bude film, rozhodujeme se mezi třemi snímky," nastínila kastelánka Květa Zajícová. Unikátní atmosféru slibuje také promítání na hradě Helfštýn v sobotu 30. července, kdy se spustí dnes už téměř historická promítačka s filmem na 16 mm pásu. V minulosti byly na hradě k vidění filmy Páni kluci nebo Ať žijí duchové.

Do Přerova i Hranic zavítá za pár dní Kinematograf bratří Čadíků. Čtyři české filmy bude společnost promítat v Přerově na náměstí T.G Masaryka, v Hranicích to bude v pohostinství U Zbránků v areálu Střelnice. V plném proudu je také provoz letního kina v Hranicích, které je v regionu jediným tradičním místem pro promítání.