Podle hygieniků jsou totiž právě podzimní měsíce nejvhodnějším obdobím pro aplikaci vakcíny proti chřipce typu A.

Epidemie chřipky v Česku většinou propukne na přelomu ledna a února, někdy však může zaútočit mnohem dříve – výjimkou není ani prosinec.

Je ten pravý čas

„Očkování je nejvhodnější na podzim – a to v říjnu a listopadu. Lidé by se neměli nechat naočkovat až v době, kdy chřipka udeří,“ uvedla přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Podle jejích slov jsou nyní očkováni zejména pacienti v Léčebně pro dlouhodobě nemocné v přerovské nemocnici nebo důchodci v domovech pro seniory.

Zájem o očkování u starších lidí potvrzují také praktičtí lékaři a lékárníci na Přerovsku. „Očkujeme hlavně důchodce a pacienty, kteří mají nějaké chronické nemoci – jako jsou kardiaci, astmatici nebo diabetici. Právě u těchto ohrožených skupin hradí část peněz za nákup vakcíny zdravotní pojšťovny,“ uvedl praktický lékař z Přerova Michal Chromec.

Podle jeho slov se jen během tohoto týdne nechala v jeho ordinaci naočkovat proti chřipce zhruba stovka lidí.

Očkují se hlavně starší lidé

Zájem lidí potvrzuje také přerovská lékárnice Jitka Švarcová z lékárny v Komenského ulici. „Nejvíce si vakcínu kupují starší lidé, kterým pojišťovna zakoupení látky částečně hradí,“ řekla Švarcová.

Pacientům ve věku nad 65 let a rizikovým skupinám s dlouhodobými zdravotními problémy zaplatí pojišťovna přes 132 korun z celkové částky. Vakcína přitom přijde na 182 korun. „Očkovacích látek proti chřipce máme zatím dostatek,“ uzavřela lékárnice.