Letos poprvé se totiž v přerovském regionu neotevřela ani jedna výkupna ovoce, která by měla o červený rybíz zájem.

Pěstitelé tak řeší, kam s vypěstovanými přebytky. „Na zahradě máme několik keřů rybízů. Vždycky jsem byla zvyklá, že černý zpracovávám na šťávu a marmeládu, a červený rybíz většinou skončil ve výkupně. Červený rybíz však nikdo nechce. Rybízu je ale tolik, že nevíme, co s ním,“ svěřila se pěstitelka, která vlastní zahrádku v Lověšicích, Emilie Kozáková.

Její slova potvrzuje i tajemník Českého svazu zahrádkářů v Přerově Antonín Kubela.

„Co se týká rybízu, tak úroda je letos skutečně slušná. Ovšem mnozí zahrádkáři řeší, co s ním. Dlouhé roky byli zvyklí, že své přebytky prodávali a utržili i nějakou korunu. Jenže doba se mění a proto jsou mnozí z nich velmi zklamaní,“ řekl Kubela.

Někteří zahrádkáři už přistoupili k tak razantnímu kroku, že každým rokem vykácejí několik keřů rybízů. „Přiznám se, že ze třiceti keřů už pěstuji jen čtyři. Za těch pár korun, které výkupny nabízejí, se to nevyplatilo pěstovat v takovém množství,“ řekl pěstitel Petr Ludvík z Vinar.

Jedním z největších odběratelů, kteří zajišťují výkup a zpracování ovoce na Přerovsku, je firma Drago.

„Červený rybíz nevykupujeme a ani vykupovat nebudeme. Je to nerentabilní. Cena za červený rybíz klesla velmi nízko, protože o něj není na trhu zájem,“ sdělila pracovnice firmy Drago Dana Švestková. V Oseku nad Bečvou pěstitelé vozí své přebytky ze zahrádek do výkupny, kterou provozuje Libuše Stejskalová.

Ani ta však letos červený rybíz nevykupuje. „Jeho cena klesla tak nízko, že bychom jej byli schopni zaplatit tak dvěma korunami za kilogram. Co však momentálně vykupujeme, je černý rybíz a maliny,“ podotkla Stejskalová.

Ani další z odběratelů, společnost Ovexim, nemá letos o červený rybíz zájem. „Na červený rybíz není odbyt. Trh zaplavují produkty z červeného rybízu z Maďarska a Polska,“ vysvětlil Radomír Kupec ze společnosti Ovexim.

Pro zahrádkáře tak může být jedinou útěchou, že utrží alespoň za přebytky jablek. Na jejich odkup se totiž chystají všechny výkupny.

„Padaná jablka budeme určitě v srpnu vykupovat. Za jakou cenu, to ale zatím přesně nevíme,“ řekla závěrem Libuše Stejskalová z osecké výkupny.