V Kojetíně je sedm procent, v Lipníku nad Bečvou kolem čtyř procent a v Hranicích činí pouze 2,5 procenta.

Přerov má na bedrech velké úvěry

Na bedrech přerovského magistrátu leží dva velké finanční závazky – padesátimilionový dluh z loňska a třistamilionový úvěr z letošního roku.

„Úvěr 50 milionů jsme si vzali na koupi budovy Chemoprojektu a zbudování přístupové cesty k Meoptě. Tři sta milionů potřebujeme na nezbytné investice města, jako je třeba oprava autobusového nádraží,“ vysvětlil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Podle náměstka primátora Josefa Kulíška (ODS) ale ani tak vysoký dluh Přerov nezatíží. „Třistamilionovým úvěrem se totiž pokryjí naše žádosti o příspěvek do regionálních operačních programů. V případě, že s nimi budeme úspěšní, vrátí se nám až 80 procent financí zpět z evropských peněz,“ vysvětlil už dříve Kulíšek.

Do celkové zadluženosti Přerova se promítla i půjčka z fondu rozvoje bydlení ministerstva pro místní rozvoj, kterou si město vzalo na opravy bytů v době po povodních.

„Půjčka z fondu ministerstva ve výši 35 milionů korun na opravy po záplavách se na celkové zadluženosti města podepsala. Tento závazek jsme totiž definitivně splatili teprve vloni,“ vysvětlil primátor Jiří Lajtoch.

Kojetín se zatížil stavbou bytů a opravou hotelu

Dlouhodobé finanční závazky zatížily do budoucna i město Kojetín, které bude až do roku 2023 splácet pětadvacetimilionový úvěr na výstavbu dvaatřiceti bytů ve Sladovní ulici.

„Splátky jsou kryty nájemným z bytů,“ vysvětlil starosta Kojetína Mojmír Haupt (ČSSD). Další úvěr si město vzalo na rekonstrukci hotelu Pivovar. „Ten budeme splácet až do roku 2017,“ dodal Haupt.

Podle jeho slov dosáhla vloni dluhová služba v Kojetíně 7,09 procent.

Hranicím hrozí zadlužení v příštích letech

Mezi nejlepší hospodáře v regionu patří Hranice a Lipník nad Bečvou. „V minulých letech byly naše půjčky minimální. Vloni dosáhla dluhová služba 2,5 procenta, v roce 2006 to bylo 2,3 procenta. Zůstatek nesplacených úvěrů činí 12 milionů korun a krátkodobé dodavatelské závazky pak necelé tři miliony korun,“ popsala situaci v Hranicích Petra Birnbaumová z finančního odboru hranické radnice.

Podle jejích slov ale městu hrozí větší zadlužení v příštích letech. „Máme rozjednáno několik žádostí o dotace, které musíme řešit úvěrem,“ vysvětlila. J

ak dodala, o konkrétních investicích rozhodnou hraničtí zastupitelé letos na podzim.

Lipník si peníze hlídá

Lipník nad Bečvou si míru zadluženosti hlídá. „Naše dluhy nejsou vyšší než 7 milionů korun. Splátky zvládáme bez problémů hradit. Úvěr jsme si v minulosti vzali na rekonstrukci zámku, kam se přemístil městský úřad. Další půjčku máme na opravy náměstí a přilehlých ulic. Obě akce jsme realizovali s pomocí evropských peněz,“ uvedl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník).

Zadluženost Ukazatelem zadluženosti obcí je podle odborníků takzvaná dluhová služba. Dosažení patnáctiprocentní hranice ale ještě neznamená, že by městu hrozila třeba exekuce.

Podle webových stránek ministerstva financí dosáhnou města na příspěvek ze státního rozpočtu i při výši dluhové služby 30 procent.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná