„Obešla jsem snad všechny lékárny ve městě a vakcínu jsem nesehnala. Bojím se, že nestihnu druhou dávku očkování před sezonou,“ svěřila se například Eliška Zukalová. Pro očkování se prý rozhodla poté, co encefalitidou s těžkým průběhem onemocněla její kamarádka.

Momentální nedostatek vakcín potvrzují i lékárníci.

„Očkovací látka určená pro děti je skladem. Vakcína pro dospělé ale v tuto chvíli není ani u dodavatelů,“ řekla Ivana Novosadová z lékárny v Komenského ulici v Přerově.

Oslovení lékárníci se domnívají, že během několika týdnů budou mít vakcíny opět na pultech. Ze všech obvolaných prodejen léků v Přerově měli očkovací látku proti encefalitidě pouze v ulici B. Němce.

„Od začátku roku se přišlo nechat naočkovat asi deset až patnáct pacientů. Vakcíny jsou pouze na předpis,“ sdělila přerovská praktická lékařka Božena Porubová.

Protože již nastala teplejší část roku, očkují lékaři ve zkráceném schématu. Druhou injekci dostane pacient již za 14 dní po té první. Po dalších šesti měsících mu lékař aplikuje třetí dávku.

Při současných teplotách jsou již roztoči poměrně aktivní. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu předpovídají na následující dny čtvrtý z deseti stupňů rizika.

„Klíšťata jsou přes zimu v půdě. Pokud na ní neleží sníh a sluníčko ji v určitém místě prohřeje, vylezou. Nyní již platí mírné riziko, což znamená použít repelent, nesedat a nelehat v přírodě na zem, po návratu domů dobře prohlédnout,“ vysvětlil Libor Mazánek z oddělení dezinfekce, dezinsekce a deratizace Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Nejnebezpečnější okolí Helfštýna

V Olomouckém kraji není od začátku roku hlášený žádný případ klíšťové encefalitidy. Druhá z obávaných nemocí, kterou tito roztoči přenášejí, borelióza, se objevila v deseti případech.

„Největší výskyt encefalitidy jsme zaznamenali v roce 2006, kdy došlo dokonce k jednomu úmrtí,“ zmínila krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

V posledních letech se počty nakažených encefalitidou v Olomouckém kraji pohybují kolem čtyřiceti za rok. Nejvíce jich je od července do října.

Na Přerovsku patří mezi nejnebezpečnější oblasti okolí hradu Helfštýna a vrch Maleník. V ostatních částech bývalého okresu je podle hygieniků riziko nákazy nízké.