Organizátorovi projektu Petru Hamrozimu z Českého Těšína se podařilo shromáždit jak knihy ze 16. století, tak unikáty se zajímavými příběhy či technické zvláštnosti. Mezi ně patří například kniha vytištěná na speciálním voděodolném materiálu nebo miniaturní bible, kterou je možné číst jedině s přiloženou lupou.

„Putovní výstavy pořádáme i ve spolupráci s knihovnami, protože se snažíme podpořit to, aby lidé četli. Byli jsme už v krajských městech i malých městečkách v Česku i na Slovensku,“ říká Hamrozi.

Výstavu doprovází i besedy a společné přepisování bible. Také v přerovské galerii se zájemci budou moci posadit k ekumenickému překladu a přepsat několik vět či odstavců.

„Kde jeden skončí, druhý začne. Teď přepisujeme Janovo evangelium, ostatní tři evangelia už jsou přepsaná,“ říká Petr Podsedník, kazatel Adventistů sedmého dne z Přerovska, který Hamrozimu pomáhal s instalací výstavy v Lipníku a v Přerově. Ruční opis hodlají organizátoři okopírovat a vystavit v knihovnách, kde se lidé do této akce zapojili.

Navíc i Snětí z kříže

Stěny galerie zdobí reprodukce děl nizozemského malíře ze 17. století Rembrandta Harmenszoona van Rijn.

„Vybírali jsme především kresby s biblickými náměty, ale je tu také například jeho autoportrét. Zajímavostí je třeba Snětí z kříže, což je méně obvyklé téma. Většinou malíři zpodobňovali spíše ukřižovaného Krista,“ upozornil Hamrozi. Jako doprovodné akce připravili organizátoři páteční večerní čtení bible, které začne v 17 hodin, a přednášku na téma Rembrandt a bible, plánovanou na středu 23. března také od 17 hodin.

Výstavy s biblickou tematikou zůstanou v galerii do 24. března. „Poté je nahradí oleje malíře Petra Špačka z Vysočiny,“ zmínila Lada Galová z Kulturních a informačních služeb města Přerova. (pakk)