Ani dvanáct tisíc sedm set za noc totiž opilce neodradí od nadměrného pití alkoholu. A nárůst klientů v zařízení kroměřížské nemocnice tak letos nebere konce.

„Zatímco loni byli do konce května na záchytné stanici umístěni sto čtyři lidé, letos jich za stejnou dobu bylo sto osmdesát,“ potvrdila Deníku mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Největší rozdíl přitom podle ní zaznamenali v únoru. „Letos na záchytce nocovalo osmatřicet lidí, loni jedenáct. Obdobná situace byla také v dubnu, kdy se počet klientů navýšil o dvacet,“ upozornila Klímová. Na protialkoholní stanici končí opilci z celého kraje. Říct, který z okresu jich tam dováží nejvíce, ale nelze.

„Je to hodně vyrovnané. Možná o něco více klientů svážejí regionální policisté a strážníci, protože záchytka tu také koneckonců sídlí, takže to mají nejblíže,“ dodala Klímová.

Podle ředitele Městské policie Kroměříž Miloslava Skřebského se nejčastěji strážníci setkávají s podnapilými, kteří se dopouštějí protiprávního jednání.

„Spáchají nějaký přestupek, pro který skončí v rukou zdravotníků. Setkáváme se často i s takovými situacemi, kdy se lidé nedopustí přestupku, ale jsou tak opilí, že u nich nemáme záruku, že neohrozí sebe nebo ostatní,“ poznamenal Skřebský.

Zatímco strážníci nárůst zadržených opilců potvrzují, například mluvčí vsetínských policistů Ludmila Brousilová tvrdí opak. „Myslím, že se počet převezených drží na stejné úrovni, tedy kolem pěti lidí měsíčně,“ řekla Brousilová.