Jen v Přerově podnikají vozidla rychlé zdravotnické služby ročně téměř tři a půl tisíce zásahů - výjezdová základna je přitom silně poddimenzovaná. Kraj se proto rozhodl, že posílí počet zaměstnanců o jednu směnu.

„Jednoznačně můžeme říci, že je situace vážná a už nestíháme výjezdy odbavovat. Záběr výjezdů je přitom široký - jezdíme ke starým, chronicky nemocným lidem, ale i k náhlým úrazům nebo akutním stavům, spojeným s nehodami nebo popáleninami. Mnohdy suplujeme i převozovou službu, a to na lehčí stavy či nevážné úrazy,“ popsala situaci mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Urbanová.

Jedeme na doraz

Podle ředitele krajské záchranky Jana Weinberga dnes jedou posádky na doraz.

„Situace na Přerovsku tak špatná není a například Hranicko je kapacitně pokryté. V Přerově ale nefunguje ideálně spolupráce s dopravní zdravotní službou - narozdíl od jiných měst, kde je na velmi vysoké úrovni - vyzdvihl bych speciálně Prostějov,“ vysvětlil.

Nové posily nastoupí na přerovskou záchranku od července letošního roku.

„Tým zdravotnických profesionálů se rozšíří o pět lidí. Tato novinka ulehčí nejen samotným pracovníkům záchranné služby, ale hlavně přispěje k ještě rychlejšímu zajištění první pomoci v regionu,“ vysvětlil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Posila bude sloužit sedm dní v týdnu a dvanáct hodin denně.

„Nové zaměstnance přijmeme na pozice řidičů a zdravotnických záchranářů s tím, že v následujícím období budou probíhat jednání se zdravotními pojišťovnami o nasmlouvání této nové posádky,“ nastínil Jan Weinberg.

V plánu je i výměna sanitek

Rozšíření přerovské záchranky vyjde zhruba na tři miliony korun ročně a uvolnění potřebných financí už schválili na svém zasedání krajští radní.

Nejde ale o jedinou investici, které se letos záchranáři od hejtmanství dočkají. Kraj bude pokračovat v modernizaci vozového parku a hodlá za několik desítek milionů korun postupně vyměnit všechny sanitky.

„V plánu je i nová základna záchranné služby v Uničově, později také v Zábřehu, Jeseníku a Šternberku,“ uzavřel náměstek hejtmana Dalibor Horák, který má na starosti oblast zdravotnictví.