Jen v Přerově podnikají vozidla rychlé zdravotnické služby ročně téměř tři a půl tisíce zásahů - výjezdová základna je přitom silně poddimenzovaná. Kraj se proto rozhodl, že posílí počet zaměstnanců o jednu směnu.

„Jednoznačně můžeme říci, že je situace vážná a už nestíháme výjezdy odbavovat. Záběr výjezdů je přitom široký - jezdíme ke starým, chronicky nemocným lidem, ale i k náhlým úrazům nebo akutním stavům, spojeným s nehodami nebo popáleninami. Mnohdy suplujeme i převozovou službu, a to na lehčí stavy či nevážné úrazy,“ popsala situaci mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Urbanová.

Nehoda ve Dvořákově ulici v Přerově
Nissan trefil v Přerově dvě auta, pak narazil do stromu. Takto to dopadlo

Jedeme na doraz

Podle ředitele krajské záchranky Jana Weinberga dnes jedou posádky na doraz.

„Situace na Přerovsku tak špatná není a například Hranicko je kapacitně pokryté. V Přerově ale nefunguje ideálně spolupráce s dopravní zdravotní službou - narozdíl od jiných měst, kde je na velmi vysoké úrovni - vyzdvihl bych speciálně Prostějov,“ vysvětlil.

Nové posily nastoupí na přerovskou záchranku od července letošního roku.

„Tým zdravotnických profesionálů se rozšíří o pět lidí. Tato novinka ulehčí nejen samotným pracovníkům záchranné služby, ale hlavně přispěje k ještě rychlejšímu zajištění první pomoci v regionu,“ vysvětlil olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

Posila bude sloužit sedm dní v týdnu a dvanáct hodin denně.

„Nové zaměstnance přijmeme na pozice řidičů a zdravotnických záchranářů s tím, že v následujícím období budou probíhat jednání se zdravotními pojišťovnami o nasmlouvání této nové posádky,“ nastínil Jan Weinberg.

Obalovna v Lipníku nad Bečvou
Obalovna v Lipníku vyráběla až třikrát více, dostala pokutu

V plánu je i výměna sanitek

Rozšíření přerovské záchranky vyjde zhruba na tři miliony korun ročně a uvolnění potřebných financí už schválili na svém zasedání krajští radní.

Nejde ale o jedinou investici, které se letos záchranáři od hejtmanství dočkají. Kraj bude pokračovat v modernizaci vozového parku a hodlá za několik desítek milionů korun postupně vyměnit všechny sanitky.

„V plánu je i nová základna záchranné služby v Uničově, později také v Zábřehu, Jeseníku a Šternberku,“ uzavřel náměstek hejtmana Dalibor Horák, který má na starosti oblast zdravotnictví.

Nový taneční muzikál Dreamers - Snílci, který připravila taneční škola Duckbeat, v přerovském kině Hvězda
VIDEO: Nový přerovský muzikál Dreamers je hitem. Po lístcích se jen zaprášilo