Na vině je mimo jiné i kanadská studie o tom, že vakcína proti klasické chřipce snižuje imunitu vůči chřipce prasečí. Dospělí se letos na očkování ptají častěji než před rokem.

Přesto si lékaři myslí, že by mohl být jejich zájem ještě větší. „Pokud je člověk naočkován na tu správnou variantu, pak mu vakcína proti chřipce prospěje,“ uvedla praktická lékařka z Hranic Eva Vitovská.

Zmínkou o správné variantě měla na mysli výzkum, na jehož základě epidemiologové vždy odhadují, jaký typ chřipkového viru bude v daném roce útočit, a podle něj pak směřují i výrobu vakcín. „Většinou se ve svých prognózách trefí,“ dodala k tomu Vitovská.

V dětských ordinacích se rodiče na očkování dětí proti chřipce také informují. „Hodně často se maminky ptají i na to, nakolik vakcína zhoršuje náklonnost k chřipce prasečí,“ informovala přerovská pediatrička Jana Šlechtová a dodala, že jednoznačná odpověď pro tyto obavy zatím neexistuje.

Ona sama vakcínu spíše doporučuje. „Rozhodně je přínosná pro děti, které trpí alergiemi,“ domnívá se. Plošně však své malé pacienty neočkuje.

Vhodnost vakcíny posuzuje případ od případu. První čtyři děti už si přišly pro injekci proti chřipce i do ordinace Cecílie Kolářové v Hranicích. „Nedá se však říci, že bych očkování proti této nemoci jednoznačně a každému doporučovala. Vždy to nechávám na zvážení rodičů,“ řekla Kolářová s odkazem na příbalové letáky, které jsou nedílnou součástí každé vakcíny.

Proti chřipce je nejvhodnější se nechat naočkovat v průběhu října nebo listopadu. Pak už lékaři očekávají, po zkušenostech z předchozích let, možný výskyt epidemie.