Smlouva je těsně před podpisem, ale ještě předtím budou o záměru jednat zastupitelé - na svém zasedání 21. května.

„První jednání o tom, že by mohl v budově Chemoprojektu vzniknout domov pro stovku lidí, postižených Alzheimerovou chorobou, proběhla na sklonku roku 2016. V současné době jsou všechna jednání u konce,“ informovala mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Radní podají zastupitelům návrh na prodej budovy bývalého Chemoprojektu společnosti Domov Alzheimer za cenu 15 milionů 860 tisíc korun.

„V případě, že bude převod podléhat dani z přidané hodnoty, bude kupní cena navýšena o tuto daň,“ upřesnila mluvčí.

Prodejem Chemoprojektu se město zbaví zátěže nemovitosti, pro niž nemá plnohodnotné využití. Náklady na provoz jsou navíc značné a objekt vyžaduje rekonstrukci. Budovu, která byla postavena v padesátých letech minulého století, koupilo město v roce 2007 za 22 milionů korun.

Nájemníci musí jinam

V průběhu minulých let nebyl objekt využitý jako celek, ale město ho pronajímalo různým subjektům a organizacím, které zde mají kanceláře.

„V současné době jich zde působí třiadvacet - své sídlo tu má například Svaz letců, Svaz bojovníků za svobodu, ale je zde i jedna z poboček městské knihovny. Všichni provozovatelé mají nájemní smlouvy o výpůjčce na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou tři měsíce. O záměru jsou informováni a vědí, že si musejí do budoucna sehnat náhradní prostory,“ doplnil náměstek primátora Pavel Košutek (ANO).

Otevře do tří let?

V budově bývalého Chemoprojektu vznikne moderní centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a různými typy demence. Společnost Domov Alzheimer by chtěla začít s rekonstrukcí budovy co nejdříve. Tlak na obsazení je totiž velký a starých lidí, kteří trpí touto chorobou, je hodně.

„Zájem o umístění je značný, protože kapacita domova se zvláštním režimem, který je v Kabelíkově ulici, je na Přerov opravdu malá. Na 42 tisíc občanů připadá pouhých 42 lůžek. Lidé se už nyní informují, kdy se centrum otevře, ale věci nejde urychlit. Společnost se zavázala, že objekt přebuduje do tří let,“ uzavřel náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO), který má na starosti sociální oblast a školství.