Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za svobodu bojovali i mnozí Přerované, připomeňme si je

Přerov – Jejich osudy byly dramatické a vydaly by na několik románů. Přestože bojovali za samostatnost Československa, jejich jména dnes mladá generace téměř nezná. Kdo si chce letos důstojně připomenout devadesát pět let vzniku samostatného Československa, měl by se poklonit u třech památníků v Přerově – Jana Gayera, Slavomíra Kratochvíla a Františka Rasche.

28.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Jireš

Jan Gayer

„Jan Gayer byl přerovský rodák a legionář, který zemřel v roce 1918 v Rusku a posmrtně získal hodnost podplukovníka," připomněl ředitel Státního okresního archivu v Henčlově Jiří Lapáček. Proslul svým hrdinstvím v bitvě u Lipjag – přestože byl sám zraněný, odmítl pomoc a vybízel vojáky k pokračování ú­toku.

Gayerovi byla v roce 1923 odhalena pamětní deska na jeho rodném domě v Mostní ulici v Přerově. Později byla ale odstraněna. Znovu odhalena byla až v roce 2004 – tentokrát už na jiném místě. Přerované ji dnes můžou spatřit na náměstíčku Na Marku.

Slavomír Kratochvíl

Významnou přerovskou osobností, která inspirovala i T. G. Masaryka, byl Slavomír Kratochvíl. Narodil se v Trnavě u Zlína, ale v Přerově působil. Byl zatčen 18. listopadu 1914 za rozšiřování ilegálních protirakouských letáků a popraven 23. listopadu 1914 v Ostravě.

Je považován za vůbec první českou oběť protirakouského odboje. Dodnes je vzorem nejen pro sokolskou obec, ale jeho oběti si vážil i T. G. Masaryk. „Masaryka posilovala v jeho odhodlání," zmínil Jiří Lapáček.

Ostatky Slavomíra Kratochvíla byly uloženy v roce 1919 na přerovském hřbitově, kde jej nyní připomíná pomník od sochaře Jaromíra Máry. Po Kratochvílovi je pojmenována také ulice v centru Přerova a v roce 1971 byla na jeho počest odhalena pamětní deska na budově sokolovny.

František Rasch

Další významný přerovský rodák – František Rasch byl jedním z hlavních vůdců vzpoury asi čtyř tisícovek námořníků proti Rakousko – Uhersku v Boce Kotorské.

Vzpoura byla potlačena a český Němec, po němž je v Přerově pojmenováno náměstí, skončil 11. února 1918 na popravišti. Františka Rasche dnes připomíná také busta, která byla odhalena na stejnojmenném náměstí v roce 1958.

Vzpoura v Boce Kotorské vznikla původně jako protest proti nelidským podmínkám na lodích, nakonec ale přerostla v boj proti nerovnému postavení národů v rakouské monarchii.

Karel Janoušek a František Rakovčík

Přerov má celou řadu dalších osobností, které se zapojily do boje za svobodu Československa. K nejznámějším legionářům a osobnostem, po nichž jsou ve městě pojmenovány ulice, patřili také Karel Janoušek a František Rakovčík.

Oba bojovali proti nacistické okupaci a oba se nakonec stali nepohodlnými komunistickému režimu. „František Rakovčík se narodil v Radvanicích a vystudoval přerovské gymnázium. Byl legionářem a za druhé světové války organizoval odboj proti okupantům," shrnul Jiří Lapáček.

Rakovčík byl v padesátých letech zbaven hodnosti, zatčen a odsouzen na čtyři roky vězení. Rehabilitován byl až v roce 1969, v době nastupující normalizace byla však jeho rehabilitace zrušena. Ve stejném roce – 1971 – zemřel. Zcela symbolicky odešel na věčnost jen několik měsíců po něm také Karel Janoušek.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

28.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Rondely v centru Přerova jsou po opravě už průjezdné
14

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Byl to jeho večer. Hokejista Přerova Karel Plášek v den utkání s Prostějovem slavil 44. narozeniny a oslavy mu vyšly parádně. V jeho režii probíhal samotný zápas, i následné oslavy s přerovskými fanoušky.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení