„Sazba je pro letošní rok nová, vloni jsme v Přerově platili o sto korun méně. Ani tak ale tento poplatek nepokryje náklady na svoz a likvidaci odpadu, a proto město na každého doplácí dalších 178 korun,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána (ANO). Z poplatku za odpad se letos zatím získalo 18 milionů 433 tisíc korun.

Povinnost platit za odpad se vztahuje na osoby přihlášené v obci, vlastníky bytů, rodinných domů nebo staveb pro rodinnou rekreaci, a to včetně zahrádkářských chat, umístěných v Přerově, ve kterých není nikdo přihlášený.

„Osvobozeni od poplatku jsou například obyvatelé domovů pro seniory, děti do jednoho roku, nebo ty, které žijí v dětském domově. Platit nemusejí občané ve výkonu trestu, lidé dlouhodobě hospitalizovaní v nemocnici a také ti, kteří více než půl roku žijí v zahraničí,“ uvedla vedoucí odboru ekonomiky Eva Řezáčová.

Poplatek je možné zaplatit on-line přes portál na adrese http://poplatky.prerov.eu, hotově nebo kartou v pokladně magistrátu v Bratrské ulici. Další možností je platba bankovním převodem nebo poštovní poukázkou - je ale nutné pro jednoznačnou identifikaci uvést variabilní symbol v podobě čísla, které bylo každému přiřazeno pro platbu odpadu. Poslední možností je platba prostřednictvím služby SIPO. Podmínkou je vyplnění formuláře, který je možné stáhnout z webových stránek města.

Dlužníků je přes 3 tisíce

Město eviduje také dlužníky, kteří za odpad nezaplatili - těch je 3088 a dluží 9 milionů 344 tisíc korun. Vymáhání nedoplatků přitom přerovští úředníci věnují značnou pozornost.

„Prioritou vymáhacího procesu je daňová exekuce, a to nejčastěji srážkami ze mzdy, ale i z jiných příjmů, jako je třeba nemocenská, odstupné, peněžitá pomoc v mateřství, důchody či podpora v nezaměstnanosti. Postihnout jde kromě běžného účtu třeba i účet, týkající se stavebního spoření, penzijního a životního pojištění. Dalšími způsoby je vymáhání prostřednictvím soudního exekutora, popřípadě přihlášení nedoplatku do insolvenčního řízení nebo dražby. Vymáhat lze až dvacet let,“ vysvětlila Milena Lanžhotská z odboru ekonomiky.