Rekonstrukce někdejší ostudy města začala v roce 2022 a stavaři se museli vypořádat s několika atypickými prvky původní budovy. Stavební úřad například trval na zachování dvou soch řemeslníků, které jsou pozůstatkem socialistického realismu v architektuře. Dominantou budovy zůstane i nadále podloubí s velkými oblouky. V objektu po rekonstrukci vzniklo šedesát bytů, od jednopokojových až po prostorné třípokojové. Součástí Rezidence Čechova jsou i dvě komerční jednotky.

„Kolaudaci plánujeme na konci května, a pokud vše proběhne bez komplikací, uzavřeme během června kupní smlouvy s klienty, kteří mají momentálně podepsané smlouvy o smlouvě budoucí. Po kolaudaci tedy budeme podepisovat a předáme klíčky od bytu novým vlastníkům,“ nastínil Petr Fibichr z realitní kanceláře, která prodává byty pro společnost ST development.

ZŠ U Tenisu bude mít novou zelenou střechu.
ZŠ U Tenisu bude mít zelenou střechu. Má šetřit peníze i životní prostředí

Podle něj byly prodány dvě třetiny ze šedesáti bytů. „Zájem je o všechny, jak o ty investiční jednopokojové a dvoupokojové, tak i větší třípokojové. V pátém nadzemním podlaží je pět velkých třípokojových bytů - z těch už jsou čtyři prodané a pátý máme rozjednaný,“ shrnul.

Co se dozvíte v zamknuté části?

  • Kolik stojí byty v nově zrekonstruované budově?
  • Covznikne v komerčních prostorách budovy?

Ceny se pohybují od 1 milionu 849 tisíc korun za jednopokojový byt až do 6 milionů za třípokojový s velkou terasou.

Více než dvě třetiny bytů mají buď balkon nebo terasu. „Balkony jsou ve druhém a třetím nadzemním podlaží, ale nejsou ve čtvrtém, protože to nepovolili památkáři. Velké byty v přistavěném střešním patře mají prostornou terasu. V posledním je deset jednopokojových bytů, a tam balkony nejsou,“ doplnil Fibichr.

Smuteční síň na Městském hřbitově v Přerově čeká rekonstrukce.
Rekonstrukce smuteční síně na přerovském hřbitově začne už letos

Zájemce už mají také komerční prostory. „Jednu komerční jednotku máme prodanou už dlouho a vznikne zde zubní ordinace, pak je tu ještě jeden prostor. Zájemkyně zde zvažuje kosmetické studio, ale zatím to není smluvně uzavřeno,“ řekl.

Ve zrekonstruované budově je i nový výtah. „Vedle schodiště byla vždy výtahová šachta, ale výtah zde nebyl. Takže se jen osadil do připravené šachty. Už je v provozu a používá se,“ doplnil. Za domem vznikne celkem pětadvacet parkovacích míst a v suterénu domu jsou tři dvougaráže.

Jednotka intenzivní péče chirurgického oddělení přerovské nemocnice se po jednadvaceti letech dočkala modernizace.
Přerovská chirurgie zmodernizovala vybavení i přístroje na JIP. Za 4 miliony

Stavebníci podle něj také řešili, jak využít podloubí s velkými oblouky, které je typickým rysem této budovy. „Developer zde původně plánoval kavárnu, ale vzhledem k tomu, že oblouky jsou obrovské a investice do kavárny by přišla na několik milionů, nakonec od toho ustoupil a proběhla jen renovace. Nad oblouky vznikne velká terasa, která se rozdělí na dvě části, a bude patřit ke dvěma dvoupokojovým bytům. Ve spodní části je to zrenovované a volně přístupné,“ popsal Fibichr.

Budovu město prodalo

Bývalá armádní budova v Čechově ulici 43, kde byl v minulosti vojenský soud a po revoluci zde mělo vzniknout sídlo Krajského státního zastupitelství, dlouho chátrala. Přerov ji v roce 2009 získal bezúplatně do svého majetku, ale využití se pro ni dlouho nepodařilo najít. Původní plány na využití pro potřeby úřadu nebo nové knihovny totiž ztroskotaly. Až v roce 2020, kdy město za 12 milionů 590 tisíc korun objekt prodalo opavské společnosti Byty Čechova, nastal posun. Firma se rozhodla zchátralý a nevyužitý objekt zrekonstruovat pro účely bydlení. Opavský investor později prodal celý projekt stávajícímu developerovi.