„Letos nákupy začaly až na stříbrnou sobotu. Teď chodí lidí docela hodně, ale pořád se to nedá srovnat třeba s minulým rokem,“ říká prodavačka z obchůdku s čaji a dárkovými předměty v Přerově Alena Orsavová. Zákazníci jsou podle ní opatrnější v tom, kolik za vánoční nákupy utratí.

„Stálý zájem je o dobré čaje. To je dárek, který se hodí téměř pro každého,“ doplňuje prodavačka. Více než konkurence supermarketů podle ní berou menším obchodům tržby obavy lidí z nezaměstnanosti a z toho, co přijde po Novém roce.

„Každý si víc než jindy uvědomuje, že o práci může přijít kdykoli,“ míní Orsavová.

Pro aktovky i Fanynku

Ani v kožené galanterii v Jiráskově ulici nemají před Vánocemi zrovna fronty.

„O něco větší tržby jsou, ale v ročním objemu to nic zvláštního není,“ poznamenává majitel Petr Matys. Někteří rodiče chodí na Vánoce kupovat i aktovky budoucím školákům, není jich ale mnoho.

„Konkurenci pro nás znamenají Vietnamci, kteří podobné zboží také nabízejí,“ povzdychl si Matys.

Na dětech či vnoučatech ale ani letos Přerované zřejmě nešetří.

„Největší peckou letošního roku a i Vánoc je Kuky a jeho kamarádi. A přetrvává velký zájem také o Františka a Fanynku,“ zmínila Dana Vaníčková z hračkářství Noe v Lipníku nad Bečvou. Pro hračky, ale i třeba batůžky s motivem oblíbených postaviček chodí jak rodiče, tak babičky a dědečkové.

V kurzu jsou i knížky a globusy

Do dětských pokojů přibudou po Vánocích také nové knížky.

„Pro nejmenší děti berou lidé leporela, pro starší dobrodružné knížky. A co mě samotnou překvapilo, je velký zájem o globusy. Máme i svítící a v pokoji školáků je to mimo jiné i hezká dekorace. Jen za dnešek jsem prodala čtyři,“ poznamenala Eliška Zlá z knihkupectví v Kratochvílově ulici v Přerově. Mezi knihami pro dospělé se nejvíc prodávají autoři Daniela Steelová, Michal Viewegh, Halina Pawlovská a Lars Kepler.

Kdo chce pro své blízké sehnat opravdu originální dárek, může zavítat i do některé z přerovských galerií. Například v Minigalerii Žerotín lze vybírat jak z krajinek, tak z obrazů zachycujících přerovská zákoutí.

„Zákazníci přijdou třeba několikrát, rozvažují, rozhodují se v klidu. Vybírat obraz není totéž co kupovat rohlík. Člověk musí myslet i na to, kde bude obraz viset,“ svěřila se se svou zkušeností před Vánoci pracovnice galerie Alena Mičkalová. (pakk)