„Vracím se z noční v pět hodin ráno. Poslední dobou ale vstupuji do domu se strachem. Čekám, až mi někdo odemkne, nebo se mnou jede výtahem, protože se několikrát stalo, že ve sklepě spali bezdomovci," líčí jedna z obyvatelek domu Vlasta Rebičová.

To ale zdaleka není všechno. Běžná bývají i setkání s agresivními mladíky pod vlivem omamných látek.

„Šla jsem večer vynést koš a dva opilí kluci po mně hodili injekční stříkačkou," popisuje žena, která přišla na jednání zastupitelstva spolu s ostatními obyvateli protestovat proti tomu, aby město prodalo objekt ubytovny Chemik do soukromých rukou.

Přestože byl materiál nakonec stažen, rozproudila se nejen v sále, ale i na chodbě klubu Teplo bouřlivá debata. Se svými zkušenostmi se svěřila i Anna Smětáková z ulice Velké Novosady.

„Kupuji si „svého bezďáka"

„Bydlíme v této části města s přestávkami třicet let, ale nic takového nepamatuji. Ti lidé se stahují za skupinkou z Chemiku, takže se člověk bojí projít kolem," řekla žena, která se prý uchýlila k zoufalému pokusu, jak se zachránit.

„Kupuji si „svého bezďáka" cigaretami. Jednou mi totiž řekl, že mi zabije psa, a tak mu raději vždycky koupím startky, abych si u něj udělala oko. Donekonečna to tak ale dělat nejde," svěřila se.

Obyvatelé domu někdy na pískovišti nacházejí i použité injekční stříkačky. „Zrovna v neděli ráno jsem šla na procházku s vnoučkem a spal tam bezďák. V pískovišti se válejí láhve od vína, ale i stříkačky. Je to strašné. Tesco má velké parkoviště plné vozíků a v těch se povalují bezdomovci. Máme doškrábaná a dokopaná auta. Ti lidé močí a kálí mezi košíky, ale i pod naše okna," zmínila další z místních.

Zákroky proti pobudům? Na vlastní nebezpečí

Ukočírovat pořádek v této části města už mají problém i strážníci, na které se lidé obracejí dosti často.

„Zabavuje se jim alkohol a vykazují se z míst, kde se shlukují. Některé ze zákroků byly tak vyhrocené, že musely být použity donucovací prostředky na ochranu strážníků a dokončení zákroku," přiznal zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Neprodávejte Chemik, notovali si zastupitelé

Ke zlepšení sociálního klimatu v této části města by podle místních rozhodně nepřispělo, kdyby ubytovnu Chemik odkoupil od města její provozovatel. Problémů by prý totiž ještě přibylo.

Sociální ubytovny v Přerově rostou jako houby po dešti, což na jednání kritizovali i zastupitelé.

„Buď budeme městem, které dává přednost pracujícím lidem, nebo městem, do něhož se stahují do ubytoven lidé z celé Moravy," vyjádřila svůj názor třeba zastupitelka Elena Grambličková (ODS). Ucelenou sociální koncepci zase požadoval Vladimír Puchalský (SpP). „Rada by měla předložit koncept sociálního bydlení ve městě Přerově. To je ožehavý problém – jak budeme postupovat v případě regulace ubytoven? Každý stavební technik vám řekne, že ten objekt je na hodnoty kvalitního bydlení nerehabilitovatelný a bude ho pravděpodobně třeba zbořit," řekl.

Proti prodeji Chemiku se ohradili i komunisté. „Chci apelovat na to, aby se tento materiál už nepředkládal městskému zastupitelstvu," zdůraznil Ladislav Mlčák (KSČM).