Jedním z odstěhovaných byl i Jiří Chovanec, který s rodinou ještě nedávno bydlel v Lipníku nad Bečvou.

„V podstatě za to mohlo víc okolností, denně jsem dojížděl téměř 160 kilometrů do práce, navíc nás bylo pět a bydleli jsme v bytě 3+1,“ uvedl muž. Na život v Lipníku si však jinak nestěžoval.

„Lipník jako takový se o obyvatele města stará dobře,“ míní. Vždy, když může, se do Lipníka rád vrací na nejrůznější akce a pochvaluje si i opravené náměstí.

Stejně jako v Lipníku se přitom i jinde starají o to, aby obyvatelé z obcí neodcházeli. Například v Kojetíně, který se v loňském roce dělil o první příčku v soutěži Obec přátelská rodině, se snaží podporovat bydlení budováním infrastruktury pro mladé rodiny a zajišťováním kulturního a sportovního vyžití.

„Chceme nepřímým způsobem přesvědčit mladé, že stojí za to tady žít, i když je to někdy těžké,“ uvedl starosta Kojetína Jiří Šírek.

Na co lákají lidi ve Skaličce a Oseku?

Ve Skaličce, která se letos stala Vesnicí roku Olomouckého kraje, se zase snaží nalákat nové obyvatele na připravené stavební parcely.

„Z třiceti šesti máme šest parcel volných, pociťujeme teď trošku útlum zájmu, lidé mají možná obavy investovat do pozemků a staveb,“ myslí si skaličská starostka Petra Kočnarová, která však věří, že lidé zase začnou mít zájem. Do vesnice by podle ní mohli nové obyvatele nalákat i památky.

„Máme jich tady poměrně hodně, například Červekův větrný mlýn, který k nám byl převezený z Partutovic jako svatební dar,“ uvedla starostka. Spolu s mlýnem by podle ní mohla navnadit i zvonička se slunečnímu hodinami nebo přehrada, kde se už druhým rokem pořádají závody dračích lodí.

Dobrou infrastrukturou a spoji se snaží udržet a přilákat nové obyvatele i v Oseku nad Bečvou

„V novém územním plánu obce je přes čtyři sta nových stavebních míst,“ uvedl starosta Martin Ergl s tím, že v obecním vlastnictví je jich však minimum.

Z Přerovska se však i přes veškeré podobné snahy loni odstěhovalo 1 577 obyvatel, zatímco se jich nastěhovalo o 433 méně.

BARBORA HANOUSKOVÁ

V Česku obyvatel přibylo, v Olomouckém kraji ubylo

Narozených bylo více než zemřelých, jejich počet se však oproti loňskému rok zmenšil. „V Olomouckém kraji se loni narodilo meziročně o 212 dětí méně,“ uvedla Michaela Smutná z olomoucké pobočky Českého statistického úřadu. Na svět loni v kraji přišlo 6 922 dětí, počet zemřelých byl o 174 nižší. Ve výsledku je to o 43 osob víc než v roce 2009. Na Přerovsku se dětí narodilo 1 415, zemřelých bylo o 41 lidí méně. „Nejčastější příčinou úmrtí v kraji byly nemoci oběhové soustavy a novotvary,“ informovala Smutná. V důsledku migrace region přišel o 534 osob – do kraje se přistěhovalo 4000 lidí, 4534 jej naopak opustilo. Počet obyvatel v kraji se tedy celkem zmenšil o 360 obyvatel. Celkový počet obyvatel v celé České republice se loni zvýšil o 26 000 osob na více než deset a půl milionu obyvatel. Přírůstek byl o třetinu nižší než v roce 2009, ubylo totiž narozených dětí.