Projekt s názvem Kola pro Afriku vznikl před třemi lety a postupně se k němu připojila řada nadšenců. Mezi těmi, které nápad strhl, je i vedoucí přerovské prodejny kol Jaroslav Janků. Dobrovolníci naložili ve středu ráno bicykly, které do sbírky darovali Přerované, na korbu hasičského vozu, a ten je pak převezl na místo určení.Do Afriky míří z Přerova zásilka šestapadesáti kol. Poslouží těm, kteří je potřebují. Kola, která lidé darovali pro dobrou věc, odvezli ve středu ráno přerovští hasiči.

„Vyvážíme nepotřebná kola z České republiky do Gambie a dalších afrických zemí. Využívají je hlavně děti, které se potřebují dostat do školy, nebo místní obyvatelé," líčí Jaroslav Janků. Kola podpoří gramotnost místních obyvatel a s ní související možnost pracovního uplatnění.

Z Přerova už během uplynulých dvou let odcestovaly bicykly nejméně pětkrát. Lidé přitom darovali do sbírky nejen staré kousky, jako třeba dětská kola BMX, ale i zcela nové modely.

Pro mnohé dárce jsou sice odevzdané kousky nostalgickou vzpomínkou, ale do sbírky je věnují s pocitem, že mají novou budoucnost a udělají radost dětem na opačném konci světa.

„Většinou jsme z Přerova odváželi kolem dvaceti kol, tentokrát se jich ale sešel opravdu rekordní počet. Samozřejmě, že nejlepší jsou ta se širokými gumami, která jsou ideální pro terén, jaký je v Africe," popisuje.

Pomáhají i vězni

Projekt Kola pro Afriku má ještě jeden rozměr.

Se seřízením bicyklů a montáží součástek totiž pomáhají i vězni. V Česku se do projektu zapojila věznice v Heřmanicích, kde odsouzení seřizují staré typy bicyklů tak, aby zase mohly sloužit svému účelu. Kromě opravy kol vězni svařují ze starých rámů montážní stojany jako vybavení pro cyklodílny v obdarovaných školách v Gambii.

Podle tvůrců projektu putuje téměř čtvrtina darovaných a opravených kol právě do škol v Gambii. Další zase pomáhají při ochraně africké přírody v Čadu a Kamerunu.

Už v říjnu 2013 putovalo prvních šest horských kol ze sbírky do afrického Kamerunu. Tam nyní slouží strážcům národního parku při boji s pytláky slonů. Letos v únoru proběhla nakládka dalších sto padesáti kusů pro ochranu přírody v Kamerunu a Čadu.

„Když se podílíte na něčem, co má smysl a není to zbůhdarma vynaložená práce, tak má člověk dobrý pocit z toho, že přiložil ruku k dílu. Taková věc pomůže mnoha lidem," uzavírá Jaroslav Janků.