„V roce 2012 jsme zpracovali územní plán. Ten byl ale trochu rozšafnější a starousedlíkům, kteří tu měli rodinné grunty a usedlosti, jsme ze zahrad udělali stavební místa. Natáhli jsme sem veškeré inženýrské sítě - kanalizaci, vodu a plyn. Je tu ještě spousta stavebních míst, ale ta jsou v soukromých rukou. Pozemky, které máme, jsme zastavěli,“ popsal zastupitel Karel Klimeš, který má na starosti zpracování územního plánu.

Podle něj se obec vydala jiným směrem. „Snažíme se opravovat starší domy a zaměřit se spíše na původní zástavbu. Spousta starších rodinných domů byla zbourána a na těchto místech vyrostly nové, nebo probíhá jejich rekonstrukce. Chceme, aby lidé rekonstruovali spíše tyto objekty a obec dostala trochu jiný kabát,“ zmínil.

U Medvídka, Přerov
TOP 5 přerovských restaurací, kde si dáte nejlevnější obědové menu

V Oseku nad Bečvou vyrostlo jen v posledních letech asi padesát rodinných domů. „Nejvíce v lokalitách Hrubé díly pod železnicí, Chabrov nebo Hliník. To jsou vyhledávaná místa, kde se staví. Někdy si ale děti postaví dům i na zahradě svých rodičů, aby mohly zůstat ve své rodné obci,“ přiblížila místostarostka obce Lucie Navrátilová.

Osek láká především dobrým dopravním napojením na dálnici. „Je tu výborná dopravní obslužnost - jak do Lipníku nad Bečvou, tak do Přerova, Olomouce nebo Ostravy. Kromě toho je pro studenty dobře dostupný autobus i vlak,“ vysvětlila místostarostka.

V obci dnes žije 1 320 obyvatel a jejich počet za poslední roky vzrostl o dvě stovky. „Zatímco jinde obyvatel ubývá, my jsme zaznamenali výrazný nárůst. Umožnili jsme totiž starousedlíkům, aby mohli v obci stavět a spousta lidí tady zůstala,“ doplnila místostarostka.

Stejně se prý rozhodovala i ona sama. „Rodiče mají dvougenerační rodinný dům, a i když jsem studovala a pracovala v Ostravě, nakonec jsem se stejně vrátila do Oseka, protože vnímám kvality bydlení na venkově. Nevadí mi, že Osekem prochází silnice první třídy a chystá se tu rychlodráha. Plusy bydlení na vesnici jsou pořád větší,“ podotýká.

Přerovský rodák Rudolf Weigl objevil vakcínu proti skvrnitému tyfu. Za svůj objev byl v Polsku uznávaný vědec opakovaně navržen na Nobelovu cenu.
Objevil vakcínu proti skvrnitému tyfu. Přerovskému rodákovi odhalí pamětní desku

Tlak na výstavbu je podle zástupců vedení obce značný. A to jak ze strany starousedlíků, tak i zájemců zvenčí, kteří by si rádi koupili pozemek a stavěli. „Obec měla pětadvacet pozemků, ale ty už jsou pryč a v současné době nemáme volná stavební místa,“ zmínil Karel Klimeš s tím, že v současné době probíhá změna územního plánu. V tom se s rezervou pro případné bydlení počítá.

Stavební boom má i svou odvrácenou stránku. „Kdybychom dál rozšiřovali výstavbu a umožňovali stavbu nových domů, tak to nezvládne infrastruktura, vodovod nebo čistírna. Máme plně naplněnou školu i obě školky. Lidé by sem tedy neumístili své děti a vozili je tam, odkud se k nám přistěhují,“ řekla místostarostka.

Základní škola ještě kapacitně zvládá, ale kapacita mateřinky už nestačí. „Se školou není problém a všichni, co se přihlásí, se dostanou. Problém je spíše školka. Zvýšili jsme kapacitu ve školce na 54 dětí, ale i to je málo - boom výstavby je totiž opravdu velký,“ popsala místostarostka.

Přerovský skladatel a hudebník Jaroslav Wykrent
Měšťák rozezní Wykrentovy písničky. Na koncertě k nedožitým osmdesátinám

Otázka pro místostarostku obce Lucii Navrátilovou

Jaké investiční akce vás letos čekají?

Místostarostka Oseku nad Bečvou Lucie Navrátilová.Místostarostka Oseku nad Bečvou Lucie Navrátilová.Zdroj: Deník/Petra Poláková-UvírováZ důvodu nedostatečné kapacity školní jídelny obec letos přistoupila ke zpracování projektové dokumentace „Přístavba jídelny Základní a Mateřské školy Osek nad Bečvou“. V plánu je rozšíření jídelny pro žáky základní školy a rekonstrukce kuchyně. Předpokládané náklady na tuto akci se budou pohybovat mezi 20 až 25 miliony korun bez DPH.

Důležitým tématem, které naši obec dlouhodobě trápí, je bezpečnost přecházení. Na jaře příštího roku bychom proto chtěli zbudovat tři přechody pro chodce přes frekventovanou silnici první třídy. Přechody byly totiž během rekonstrukce této komunikace zrušeny, protože neodpovídaly vyhláškám. Po výzvě občanů jsme se rozhodli, že je znovu obnovíme. Náklady na realizaci činí 3,6 milionu korun bez DPH.

Pro zlepšení dostupnosti středu obce s vlakovým nádražím chceme také realizovat komunikaci podél budovy úřadu, která spojí střed obce se severní obslužnou komunikací. V rámci této akce by mělo dojít i k rozšíření parkovacích míst před obecním úřadem. Náklady na tuto akci se budou pohybovat kolem tří milionů korun bez DPH.

Tip na výlet: Jadran

O bydlení v Oseku nad Bečvou je velký zájem. Důvodem je dobrá dopravní dostupnost a příjemné prostředí.O bydlení v Oseku nad Bečvou je velký zájem. Důvodem je dobrá dopravní dostupnost a příjemné prostředí.Zdroj: Deník/Petra Poláková-UvírováPřírodní koupaliště Jadran v Oseku nad Bečvou patří k oblíbeným výletním místům a navštěvují ho nejen obyvatelé Oseku nad Bečvou, ale i lidé ze širokého okolí - Přerova, Olomouce i vzdálenějších míst.

Výhodou je dobré napojení na cyklostezku Bečva, po které se cyklisté dostanou pohodlně jak ve směru od Přerova, tak i Hranic a Lipníku nad Bečvou. Typická je pro osecký Jadran i nudapláž, která je hojně navštěvovaná. Obec před časem provedla vyčištění přírodního koupaliště, takže je voda i během letní sezony kvalitní a odpovídá požadavkům hygieny.

Radnice chce nechat v budoucnu provést úpravy okolí vodní plochy - zbudovat takzvané stellplatzy pro odstavení karavanů nebo veřejné záchodky. V plánu je i rozšíření občerstvení a vybudování zázemí pro sportovní vyžití - například tenisového kurtu a beach volejbalového hřiště. Na úpravy je zpracovaná studie. 

Novému obchodnímu centru v Přerově musí ustoupit rozlehlý objekt bývalé lepenkárny v areálu firmy Kazeto, ale i další menší objekty. Někdejší výrobní hala se nyní vyklízí.
VIDEO: Další obchoďák v Přerově na obzoru. Vyroste u Kazeta

Věděli jste, že… Kaple sv. Vendelína

V Oseku nad Bečvou se nachází několik zajímavých kaplí, kromě kaple P. Marie Lurdské a kaple svaté Anny stojí za zmínku i jedna unikátní. Kaple svatého Vendelína má velmi zajímavý příběh. Jedná se o rodinnou kapli v severozápadní části obce a je věnována památce dědečka stavebníka Ladislava Koutného, který v obci žije.

Unikátní stavba byla zařazena do ročenky České architektury 2016 až 2017 a stavebník ji postavil svépomocí. Roseta východní fasády je zasklena čirými a modrými skleněnými „kameny“, odpadem ze sklářských pánví při tavení skla, nazývanými skláři harklos.

Sezona burčáků právě začíná. Kolik letos stojí v Přerově?
VIDEO: Sezona burčáků začíná. Podívejte se, kde kolik stojí v Přerově

Atmosféra vnitřního prostoru je proměňována světlem, které se v průběhu dne i roku mění podle slunečního svitu a odrazu na hranách skleněných krystalů a zlacení klenby. Stěny vymalovala Hana Puchová, sochu sv. Vendelína vytesal Jiří Středa. Zvon, který mohou kolemjdoucí rozeznít, odlila známá zvonařská dílna z Brodku u Přerova. 

Osek nad Bečvou
Rozloha: 1 303 ha
Počet obyvatel: 1 316 (k 1.1. 2022)
Nadmořská výška: 225 m n. m.
Rozpočet na rok 2023: příjmy 33 milionů 257 tisíc Kč, výdaje 34 milionů 677 tisíc Kč, financování 1 milion 420 tisíc Kč
Starosta obce: Jiří Urban
Místostarostka obce: Lucie Navrátilová
Pošta: ano
Školka: ano
Škola: ano, vyšší stupeň (1. - 9. roč.)
Vodovod: ano
Plynofikace: ano
Kanalizace: ano
ČOV: ano