Město chce vykácet celkem pětatřicet stromů a u dalších dvaašedesáti provede bezpečnostní ořez.

„Posuzovali jsme zdravotní stav dřevin, které se nacházejí na pozemcích sedmnácti mateřských a osmi základních škol. Vypracovali jsme fotodokumentaci stromů a seznámili s výsledky šetření ředitele škol a školek," uvedla Hedvika Hubáčková z přerovského magistrátu, která má na starosti zeleň ve městě.

Dřeviny, které nesplňují podmínky provozní bezpečnosti, půjdou k zemi ještě do konce tohoto roku.

Asi nejvíce to pocítí Mateřská škola Lešetínská, která přijde o čtyři jabloně, hrušeň a modřín. Ořezat v areálu této školky bude nutné také dva ořešáky, třešeň, jasan a dvě borovice.

„Z další školky – Na Odpoledni – zmizí sedm bříz, u mateřinky v ulici Jasínkova bude pokácena třešeň a lidé se budou muset rozloučit také s přestárlým ořešákem, jenž roste u Základní školy Velká Dlážka," doplnila dále Hubáčková.

V areálech škol a školek zbudou pařezy také z mnoha jabloní, hrušní, javorů, smrků, lip i modřínů.

Jiné stromy zase čeká ořez větví, které by mohly při větším poryvu větví nebo v případě těžkého sněhu děti ohrožovat.

Podle radních se na stavu dřevin podepsala nejen ledová kalamita, která v prosinci loňského roku ve městě poničila řadu stromů, ale důvodem je i jejich stáří. Školky totiž stárnou a stromy s nimi.

„Na kácení a ořezy jsme vyčlenili z rozpočtu města částku 470 tisíc korun. Bezpečnost dětí je pro nás na prvním místě. Odborníci budou v posuzování zdravotního stavu dřevin pokračovat i v příštím roce, a to po celém městě," uzavřel náměstek přerovského primátora Petr Měřínský (ANO).