Šicí stroje, ale i sakrální předměty, nábytek nebo třeba orchestrion z přelomu 19. a 20. století, odnášeli pracovníci z původních prostor na Horním náměstí v pátek dopoledne.

„Zatím jsme přesunuli do nových prostor celou plánovanou část archeologické sbírky, tedy asi šedesát tisíc kusů předmětů. Přemístili jsme i fond historického nábytku a stěhovaly se rovněž těžké vojenské pokladny, ze kterých armáda vyplácela žold vojákům,“ vylíčil Lubor Maloň z Muzea Komenského v Přerově.

Menší věci se balí do krabic, objemnější přenášejí rovnou do přistaveného nákladního auta. Prostory, ve kterých budou nyní sbírky uloženy, si muzejníci pochvalují.

„Stávající depozitář už není vhodný. Nové prostory jsou větší s moderními úložnými systémy. S věcmi se lépe manipuluje, máme lepší přehled a co je nejdůležitější - dá se zde dodržovat depozitární režim - stabilní teplota a vlhost tak, aby předměty nechátraly,“ doplnil historik Petr Sehnálek.

Oprava budovy bývalé Střední školy elektrotechnické na nábřeží Edvarda Beneše trvala jednadvacet měsíců a přišla na 47 milionů korun.

Zájemci si mohou přijít prohlédnout nově zrekonstruované prostory v pátek 22. března. Prohlídky, které povedou odborní kurátoři muzea, budou probíhat vždy v půlhodinových intervalech, a to v době od 14 do 17 hodin.