Ještě předtím se ale v krátkém defilé u sochy Jana Blahoslava postupně představily všechny hrůzostrašné bytosti, které vážily cestu do Přerova. Pozornost návštěvníků upoutala například Růžová paní předmostská se svou dcerou Saxanou.

„Mám od vrchnosti povolení k tomu, abych mohla strašit v Předmostí, kde toto místo stále není obsazené,“ pochlubila se představitelka postavy Taťána Králová. Ta prý kostým pro sebe i svou dceru zhotovila ze starých věcí po babičce. „Prohrabali jsme celý šatník, našli nějaké šaty i závoje.

Příprava kostýmu nám tedy moc času nezabrala,“ podotkla.

Tradiční Strašidlácký rej se v Přerově konal už popáté a pořádá ho turistický oddíl Lišáci, který organizuje celou řadu dalších akcí pro rodiče s malými dětmi.

„Smyslem je naučit se pořádně bát. Z ministerstva strašení nám navíc přišel nový věstník, takže musíme probrat některé změny ve strašení, kterých je opravdu hodně,“ vysvětlil hlavní organizátor akce Ladislav Župka, jenž jako obvykle dorazil v kostýmu potulného mnicha.

Poodkryl také tajemství, jak je to s pohádkovými bytostmi ve skutečnosti. „Přestože strašidla neexistují, používá je naše vláda, ale také rodiče k tomu, aby přinutili své ratolesti k něčemu, do čeho se jim jinak nechce,“ vysvětlil.

Přerovská strašidla podle něj chtějí vytvořit ostrůvek „pozitivní deviace“. „Zatímco všichni ostatní naříkají, jaká je drahota a co způsobila krize, my se snažíme bavit sebe, ale i druhé,“ uzavřel.