Stavaři už začali budovat vetknuté schodiště, které se stane charakteristickým rysem nové budovy a ozvláštní vzhled fasády.

„Stavba probíhá v souladu s harmonogramem a v současné době probíhá odstraňování vnitřních konstrukcí s tím, že se obnažuje i nosný ocelobetonový skelet stavby. V prvním podzemním podlaží se dělají betonáže podlah a probíhá také příprava nosných konstrukcí pro nové schodiště,“ přiblížila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu, která je za město koordinátorkou stavby.

V pátém a šestém patře už jsou kompletně vybourány podlahy, postupně se také demontuje a odstrojuje interiér fasády. „Jsou namontované ocelové výztuhy objektu, které zesilují jednotlivá patra. V prvním nadzemním podlaží jsme začali se stavbou vetknutého schodiště a jeho stavba potrvá tři měsíce,“ nastínil Jiří Lašák, projektový manažer, který má stavbu na starosti.

Schodiště bude viditelné ze strany Masarykova náměstí. „Povede od podloubí u Hrocha až po šesté patro do budoucí kavárny. Bude sloužit jako přístup pro veřejnost, ale i jako chráněná úniková cesta. Hlavním bezbariérovým přístupem do budovy ale budou výtahy,“ upřesnil Lašák.

Problémy dělal azbest

Zátěží z minulosti je podle něj pouze azbest ve střechách, který bylo nutné odstranit. „Probíhá to za podmínek, jež stanovila hygiena. Kontrola proběhla v pořádku a bez připomínek. Doložili jsme, co potřebovali, a oni nám na základě toho povolili práce. Devadesát procent se stahovalo ručně, něco pak strojně,“ upřesnil.

Podle náměstka primátora Vladimíra Lichnovského skončí veškeré bourací práce do poloviny roku. „Pak se začne postupně montovat fasáda tak, aby byl objekt na zimu hotový a mohlo se v zimních měsících pokračovat bez přerušení uvnitř budovy,“ uvedl.

Úředníci se těší na nové kanceláře

Stavba má být hotová v roce 2025 a v roce 2026 by se měli do nového objektu přestěhovat úředníci magistrátu.

Do budovy se přesune sto třicet úředníků - sídlit zde bude například agenda občanských a řidičských průkazů, ale i přestupků. Konkrétní obsazení pater jednotlivými odbory se stále ladí. „Pozastavili jsme projektování interiéru, než se zcela vyjasní, kde bude jaký odbor. Pak budeme v projektování interiéru pokračovat. Z devadesáti procent už ale máme jasno,“ zmínil Lichovský.

Projekt za stovky milionů

Rekonstrukce kancelářské budovy na náměstí T. G. Masaryka 16 je největší investicí města za poslední roky. Náklady na stavbu činí 359 milionů 508 tisíc korun a práce potrvají dvaadvacet měsíců. Zhotovitelská firma VCES zahájila práce na začátku letošního roku ve dvorním traktu budovy, který sousedí s Jateční ulicí. Staveniště je oplocené z obou stran - z Jateční ulice i Masarykova náměstí.