„Nesnažili jsme se jít cestou venkovských muzeí, ale vztáhnout to k tématu, které je pro obec důležité," vysvětlil starosta obce Josef Vaculin.

Vybudováním muzea orientovaného na světoznámého hudebního skladatele Bedřicha Smetanu by mělo podpořit místní cestovní ruch – například na hrad Helfštýn přijede ročně až sto tisíc návštěvníků. „Nemají důvod se zdržet u nás v podhradí, to chceme změnit a ukázat, že i tady máme zajímavá místa," doplnil dále.

V loňském roce odkoupila obec dům od soukromých vlastníků. Vyvrcholily tím snahy, které trvaly několik let.

„Je to dům ve středu obce, měli jsme o něj enormní zájem. Teď se jej snažíme využít," uvedl.

Jak bude muzeum přesně vypadat a co bude jeho součástí, ukáže až čas. V současnosti totiž probíhá sběr dat a informací – jak mezi občany, tak na vědecké bázi. „Spolupracujeme s Katedrou muzikologie při Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci," potvrdil starosta.

Sám přiznává, že jsou zatím na začátku dlouhé cesty. „Přichází k nám mnoho nepřesností, některé prameny jsou přepisované," upozornil Josef Vaculin na důvod, proč musí být k informacím obezřetní.

Součástí výzkumu jsou také oslavy, které pořádaly v pozdějších letech místní spolky k připomenutí návštěvy předního skladatele. „Byla to velká událost, na návsi se sešlo podle dochovaných materiálů až tři a půl tisíce lidí," přiblížil.

Místní lokalita jako inspirace?

Bedřich Smetana se narodil v rodině sládka pivovaru v Litomyšli. Jeho sestra Žofie se provdala také za sládka, Františka Matějku, který si pronajal panský pivovar v Týně.

„Sládek byl někdo, proto měl už tehdy honosný dům v podstatě ve středu obce," řekl Josef Vaculin. V pivovaře se mu dařilo, a proto pozval svého švagra v roce 1852 na letní pobyt do bytu v domě č.p.166.

Není vyloučeno, že během svého pobytu získal v obci pod hradem Helfštýn inspiraci a podněty k vytvoření opery Čertova stěna. „Cítili jsme, že jako obec, jsme mu hodně dlužni," dodal na závěr starosta.

Podruhé se do Týna vrátil v roce 1854. Dne 9. července zde zemřela jeho nemocná dcera Gabrielka, kterou pochovali na hřbitově u kostela. Bedřich Smetana, se již po této smutné události do Týna nikdy nevrátil.

Muzeum by mělo být zpřístupněno 1. června příštího roku, samotný dům ještě čeká celková rekonstrukce. Projekt, jež přijde na 5,2 milionů korun, je financován z dotace Regionálního operačního programu Střední Morava.